На кого му трябва военно разузнаване, когато може просто да отвори Strava?
Мобилното приложение, използвано от милиони бегачи и колоездачи по света за проследяване на маршрутите им, се оказа в центъра на доста сериозен проблем за сигурността на най-високо охраняваните обекти.
Причината: в края на 2017 г. Strava публикува карта на света с визуализация на местата, в които има най-висока активност на потребителите - т.е. любимите маршрути за бягане. На картата са изобразени данните от 1 милиард активности, над 3 трилиона GPS-точки и 27 милиарда километра движения от бягане, колоездене, плуване и др.
Едва сега обаче визуализацията привлича вниманието на военните експерти - оказва се, че от нея се виждат детайли от разположението на тайни бази и контурите на охранявани обекти в страни като Сирия, Афганистан, Ирак и др.
От Strava твърдят, че на картата са включени само данни за активностите, които са споделени изрично от потребителите - всеки може сам да избере дали маршрутите на бягане да бъдат показвани в приложението или да останат в конфиденциален режим.
Това означава, че несъобразителността на самите военнослужещи е допринесла за сериозен пробив в сигурността както на обектите, така и на самите тях.
Публичното споделяне на данни за местоположението би трябвало да бъде ограничено за служителите в секретни поделения - и въпреки това стотици военни с фитнес гривни или смартфони са начертали перфектни карти на локациите, които би трябвало да пазят в тайна.
Гафът е засечен съвсем случайно от австралийски студент на име Нейтън Русър.
"Изглежда красиво, но не е много добре за тайните служби. Американските бази са ясно различими и могат да бъдат начертани на картата".
Местоположението на повечето военни бази не е абсолютна тайна - поделенията обикновено са известни на местните жители, а и могат да бъдат идентифицирани от сателитни снимки на териториите.
Проблемът е в това, че Strava дава статистика и за честотата на движение на потребителите, която може да се използва за установяването на всекидневната рутина на военните, най-честите маршрути на патрулите и др. - отново чувствителна информация, която би могла да се използва за злоупотреба.
Видимостта на военните бази в Близкия Изток върху картата на Strava е толкова ясна поради факта, че приложението почти не се използва от местното население, но е популярно сред чуждестранните военнослужещи.
Подлежащи на идентификация са не само обектите на САЩ, но и една от базите на Франция в Нигер, авиобаза на Великобритания на Фолклендските острови и дори на руското поделение в Хмеймим в Сирия.
От Strava публикуваха съобщение, е което казват, че поемат ангажимент да обяснят по-добре на потребителите си какви са особеностите на настройките в приложението, така че хората да имат по-ясен контрол върху споделената информация.
В тях има и функция, която дава изричното право на потребителя да се съгласи или да откаже да сподели собствената си публична активност върху "топлинната карта" на Strava - настройка, която очевидно войниците не са счели за необходимо да изключат.