Да си "пристрастен" към социалните медии (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest...) може и да звучи смешно в епоха, където е норма да стискаш смартфона си в ръка дори докато шофираш.
Но, според психолозите, както човек може да се пристрасти към алкхола, цигарите или наркотиците, така и вече е налице зависимостта към социалните медии.
А това може да крие сериозни рискове за личното ти самочувствие, за социалното и психологическото здраве. Освен, че социалните медии са приятел номер едно на "губенето на време", свръхизползването им може да причини и психологически проблеми - като например нарастване на тревожността, развиване на ниско самочувствие и чувство за безпомощност.
Скорошно изследване установи, че смартфонът е най-важното устройство за българите, а търсенето на "умни" телефони е отбелязало ръст от 38,7% на годишна база, поне според броя на молбите за покупка на смартфони на изплащане.
Друго изследване, проведено в САЩ, показва, че 55% от хората над 25 години влизат във Facebook поне веднъж дневно, а 49% от хората под 25 прекъсват храненето си, за да проверяват съобщения в чата.
В допълнение, 48% от хората споделят, че продължават да проверяват Facebook или Тwitter акаунтите си дори след като вече са се озовали в леглото.
Това означава, че във всяка двойка, която си ляга заедно - единият поне е оставил смартфона си включен, а съобщенията - активирани...
Да си пристрастен към социалните медии всъщност означава, че си неспособен да спреш да ги използваш, дори когато искаш.
Дали и ти си от онези, които просто НЕ МОГАТ без своята любима социална мрежа?
Виж в галерията кои са 10-та знака, че си пристрастен...