От началото на декември в руските бизнес среди усилено се обсъжда една сделка, за която се смята, че до голяма степен ще определени медийния и интернет пейзаж в Русия и образа на споделянето на информация онлайн.
На 2 декември предприемачът и основен акционер на социалната мрежа "ВКонтакте" Алишер Усманов обяви, че продава своя мажоритарен дял от компанията, равняващ се на 57,3% от цялата собственост, и около офертата заплуваха две от най-едрите риби в руските среди.
Основните играчи на пазара са енергийното дружество "Газпром", което месец по-рано обяви, че е готово да стъпи на пазара и със социални приложения, и Владимир Кириенко-младши, синът на Сергей Кириенко, заместник-ръководител на вътрешната политика на Кремъл.
Сделката се появи в синхрон с неформалното желание на руските власти да контролират информацията в социалните платформи и притесненията на критиците на Кремъл са, че ако човек, близък до Владимир Путин, поеме контрола над "ВКонтакте", цензурата ще стане още по-агресивна, а поне за момента това е единственият вариант на хоризонта.
За властите в Русия ползата ще е безспорна, "ВКонтакте" се използва от над 100 милиона източноевропейци, които могат да споделят всякакви файлове, стига да не прекрачват нормите на държавния надзор на съобщенията. Дори линкове към Piratebay не представляват проблем за разлика от Facebook, който веднага ще изтрие публикацията ви.
Но встрани от държавното влияние и следене на онлайн общностите, "ВКонтакте" има и чисто макетингови преимущества, най-вече за компаниите, които са хвърлили око на пазарите в Източна Европа.
Или казано на езика на бизнеса - ако се интересувате от печелене на пари на Източния фронт, ще ви трябва социална мрежа, с която да следите, а донякъде и да налагате тенденциите сред хората. А с появата на акции на "ВКонтакте", тази врата се отвори заедно с първите желаещи да влязат през нея.
От една страна е "Газпром", представлявано от дъщерното си дружество "Газпром медия", което миналия месец заяви, че влиза сферата на мобилните приложения и социалните медии със своя версия на китайската мрежа Tik Tok, кръстена Yappy.
Освен очевидния опит да се конкурират с китайците обаче, анализатори виждат и желание да се сложи ръка върху личните данни на хилядите евентуални абонати, а интернет сегмента да се постави под стриктното наблюдение на властите.
Причината за тези хипотези и съмнения идват от човека, който оглавява "Газпром медия" - Александър Жаров - който, до съвсем скоро, стоеше начело на Федералната служба за надзор на съобщенията в Русия "Роскомнадзор".
Неговата работа се свързва със спора на Русия с новинарския канал CNN International, който беше обвинен от регулатора в нарушаване на руските медийни закони и бе заплашен, че сигналът му ще бъде спрян, ако нарушенията не бъдат отстранени.
Жаров има ключова роля в размяната на реплики между телевизията и политиците, приближени до Путин, но в крайна сметка успяха да разрешат казуса, без да правят коментари по въпроса.
В същото време обаче в руските медии започна да се спряга и друго приближено до руския президент семейство, което се стреми към придобиване на свободните на пазара акции на "ВКонтакте".
Според The Bell Владимир Кириенко-младши, син на първия заместник-председател на администрацията на Кремъл - Сергей Кириенко - има 95-процентов шанс да оглави дружеството на акционерите в социалната платформа още следващата седмица.
Кириенко-младши, който е вицепрезидент на компанията за IT услуги "Ростелеком" подаде оставка в началото на миналата седмица. А неназовани източници пред The Bell споделят, че като се има предвид професионалната му биография, в която е подчертано, че за 4 години на поста си в "Ростелеком" е увеличил почти двойно печалбите на дружеството, и близките връзки на баща му Сергей с Путин мястото на изпълнителен директор във "ВКонтакте" му е гарантирано.
Сергей Кириенко беше бивш съмишленик на убития опозиционер Борис Немцов, но въпреки либералните му възгледи, бе привлечен от Кремъл за поста на първи заместник-ръководител на президентската администрация или с други думи - за човек, който ще определя обществения климат на страната и отношенията между държавата и нейните граждани.
След назначаването си Кириенко пое и ръководството на държавната ядрена служба "Росатом", която оглавяваше до 2016 г.
На първо четене и двамата потенциални играчи в сделката за "ВКонтакте" добре са изиграли картите си в миналото, така че сега да разполагат с реални шансове за придобиване на мажоритарния дял, което прави надпреварата за акциите още по-оспорвана и непредсказуема.
Засега е ясно само, че случайни хора в сделката няма. Чуждестранните инвеститори удобно се оттеглиха, а развитието на събитията все по-ясно показва, че държавният орган ще се намесва социалния живот на гражданите си.
Отделно от това обаче е заложено и огромно влияние над маса хора и никой няма намерение да се откаже с лека ръка от него.