Коледният дух не е клише, стига да го търсим на подходящото място и в подходящото настроение. Дървени къщички, бляскави светлини, пищна украса, ароматно греяно вино, дъх на канела и джинджифил, традиционни зимни пуловери и ръчно направени играчки и бижута...
Всичко това, поднесено по подходящия начин, може да доставя автентично, топло усещане за коледна приказка и атмосфера, вместо истерия, блъсканица и подозрения за евтин търговски тарикатлък.
Коледните базари в Централна Европа са доста стара традиция - те са започнали в Германия и немскоговорящите райони на Европа още през късното Средновековие. Представляват улични пазари за храни, напитки като греяно вино и яйчен пунш и сезонни продукти. Обикновено са на централния градски площад, съпроводени със сцени от Рождество, песни и танци.
Или с други думи, това е било мястото, където хората са се събирали да се повеселят и сгреят в студените, дълги декемврийски вечери и да се подготвят за посрещането на Коледа.
Постепенно базарите се разрастват в цяла Европа, днес са стигнали и до България, макар и през леко пречупена призма.
Ето и някои от най-забележителните примери, които носят както традиционен дух и спомен от стари времена, така и автентичен, местен характер и бележат атмосферата на коледните празници в своите градове:
Залцбург
Цяла Австрия си е зимна и коледна приказка, но сгушеният в прегръдката на Алпите Залцбург е есенцията на тази атмосфера и има столетия история.
Коледният базар се разполага от 17 ноември до края на декември на централния градски площад пред величествената катедрала и му придава вид на нарисуван.
Има около 100 сергии, а най-характерни са джинджифиловите курабии, шнапс, ръчно направени украшения и вълнени пуловери.
Всеки ден в 5 следобед се изнася концерт пред катедралата и площадът се огласява от хорове, акапела или фолклорни групи. За децата има четене на коледни приказки. Във вторник задължително се изпълняват коледни песни.
Дрезден
Това се смята за най-старият коледен базар - съществува от 1434 г., но държи блясъка си и до днес в бароковия германски град на река Елба.
Дрезден грее в хиляди светлини през декември, както и с най-голямата коледна пирамида в цял свят. Тя е от дърво и по нея има фигури в цял ръст. Към това добавете и въртележки, виенски колела и 240 сергии. Тази атмосфера и традиция привличат 3 млн. души всяка година.
Типичните сувенири от базара в Дрезден са ръчно изработени räuchermännchen - красиви фигурки, наречени пушещи човечета, лешникотрошачки, оригами с коледни звезди, глинени и стъклени изделия.
Задължително е да се опитат джинджифиловите сладки и - естествено - щоленът и топлият пунш.
Страсбург
Френски разкош с щипка германска традиция, или Коледа по елзаски. Базарът на Страсбург датира още от 1570 г., а днес представлява светлинна феерия по брега на Рейн.
Гигантски полилеи, кристална елха, хиляди светещи лампички по фасадите на църквите, над 300 дървени къщички със сергии, които предлагат всичко - от ръчно направени украшения до стъклени свещи и традиционни маслени бисквити - най-старият коледен базар във Франция е и един от най-пищните.
Работилници за ръчно изработени сувенири и ледена пързалка допълват празника за децата.
Будапеща
Базарът в столицата на Унгария е точно пред монументалната неокласическа църква "Св. Стефан". Всяка вечер от 19 ноември до 1 януари фасадата на базиликата става екран за страхотно светлинно шоу - прожекции на сцени от Библията и коледни сказания.
Спектакълът се допълва от ледена пързалка, в центъра на която има великолепна елха.
След кънките и духовната храна идва ред и на сергиите с характерни местни лакомства като пищните флодни - сладкиши с плънка от маково семе, орехи, ябълки и сладко от сливи. По сергиите се предлагат също типични унгарски сувенири като ръчно направени дървета от керамика, изрисувани матрьошки и бижута със скъпоценни камъни.
Брюж
Какъв по-добър декор за коледни празненства от средновековния Брюж в Белгия? Фламандският град блести през зимата и особено около Коледа.
Той има два базара, с отрупани с подаръци сергии, както и с красиво осветена ледена пързалка.
Човек може да си вземе чаша греяно вино и да последва омайващата пътека на светлината, която огрява площадите и старите сгради на града.
Хелзинки
Зимата и Коледа вървят ръка за ръка и тъй като във Финландия наистина разбират от най-студения сезон, не е изненада, че знаят как да го направят уютен и приказен.
Хелзинки е дом на един от най-стилните коледни панаири, доминиран от стилния нордически дизайн. По сергиите има типични ръчно изработени продукти като традиционните химели - минималистични, фини орнаменти от слама, дървени играчки, свещи, плетени вълнени чорапи и бижута.
Естетически празник по различен, типично финландски начин.
Прага
В барокова Прага има магия и без да е Коледа, но зимата определено ѝ дава допълнителен чар. В чешката столица акцентът при коледния базар е храната - наденички на грил, чеснов хляб със сирене и пресни палачинки - изкусителните миризми доминират сред сергиите.
И тъй като е зима и е Коледа, бирата е заменена с грог - сгряваща комбинация от ром, гореща вода, захар и лимон.
Единбург
Още един приказен северен град, сякаш създаден за Коледа. По празниците столицата на Шотландия се превръща в зимна страна на чудесата.
На централната "Принсес Стрийт" се появяват ледена пързалка, въртележка, работилницата на Дядо Коледа с елфите и много светлини.
Център на празненствата е Хогманай - шотландската Нова година. Отбелязва се с впечатляваща светлинна процесия през стария град и заря на 31 декември.
Копенхаген
Столицата на Дания разполага и с перфектното място за коледен панаир - историческия развлекателен парк "Тиволи" близо до центъра на града. За коледните празници "Тиволи" се преобразява в зимна страна на чудесата, с над половин милион светещи лапмички, 70 000 украшения на 1000 коледни елхи.
Към това добавете и 60 типично скандинавски дървени къщички, които приютяват пазара в коледното село на парка, както и голяма елха в центъра на езерото на "Тиволи".