Близо един тон лекарства с изтекъл срок на годност са събрани в пилотното издание на кампанията "Земята не пие лекарства". Стотици хора от София, Пловдив и Варна се включиха и донесоха старите си лекарства на мобилните пунктове, които бяха разположени на паркинги на Kaufland в тези градове.
Първенци във връщането на лекарства с изтекъл срок на годност са софиянци. В рамките на ден и половина на двата мобилни пункта бяха събрани близо 500 кг.
Кампанията "Земята не пие лекарства" се организира от фармацевтичната кампания Boiron и Kaufland България в партньорство с Министерството на здравеопазването. Целта на инициативата е да алармира, че старите лекарства не трябва да се изхвърлят в битовия отпадък или канализацията.
За събирането, извозването и унищожаването на лекарствата организаторите са сключили договор с лицензираната фирма "Екосейф", която има собствен инсинератор за обезвреждане на опасни отпадъци.
"Зелени заедно"...
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса. Научете повече тук: zelenizaedno.bg
Активните съставки на неправилно изхвърлените лекарства могат да попаднат в почвата и водата и да доведат до отрицателно въздействие върху цялата екосистема. Ако остатъци от антибиотици бъдат погълнати от човека, чрез храната и водата, която консумира, това може да отключи антимикробна резистентност.
Антимикробната резистентност е една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве.
По данни на Световната здравна организация тя е причината за 5 млн. смъртни случаи само през 2019 г. Ако не бъдат предприети мерки, се очаква този брой да нарасне до 10 милиона годишно до 2050 г. Злоупотребата и прекомерната употреба на антибиотици при хората и животните са основните причини за развитието на антибиотичната резистентност.
---