Европейският съюз призова Москва да отмени присъдата срещу момичетата от пънк групата Pussy Riot, предаде "Франс прес". Върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън каза, че сериозни въпросителни стоят над руското правосъдие след като три от членките на бандата бяха осъдени заради "хулиганство, мотивирано от религиозна омраза". Наказанието им е две години лишаване от свобода, които те ще трябва да прекарат в затворническа колония с общ режим.
"Тази присъда е непропорционална. Очаквам, че присъдата ще бъде преразгледана и отменена в съответствие с международните ангажименти на Русия", каза Аштън и допълни, че случаят поставя сериозен въпрос за зачитането от страна на Русия на международните задължения за справедлив, прозрачен и независим съдебен процес.
Тя отбеляза още, че случаят се нарежда до зачестилите наскоро политически мотивирани заплахи и преследване на активисти от опозицията в Русия. Това е тенденция, която буди все повече притеснения в ЕС и противоречи на международните задължения на Русия по отношение на свободата на изразяване.
Аштън определи зачитането на човешките права и законността като задължителна част от отношенията между ЕС и Русия и отбеляза, че подобна присъда срещу две млади майки заради мирно, макар и спорно, изразяване на вижданията им, е много тревожна.
През февруари т.г. Pussy Riot извърши пънк-молебен в храма "Христос Спасител". С маски на главата и електрически китари те изпяха песен с критики към връзката между църквата и политическата власт. Момичетата помолиха Богородица да освободи Русия от Владимир Путин.
Пънкарките получиха подкрепата на руски и международни артисти от цял свят. България се "включи" плахо с официална позиция два дни след като пънкарките бяха осъдени. Българското Външно излезе с позиция по случая в рубриката "изявления и декларации", публикувана на сайта му:
"Разочаровани сме от непропорционалната по тежест присъда срещу Надежда Толоконникова, Мария Альохина и Екатерина Самуцевич от руската група "Pusy Riot". Изкуството търси провокация, но това не може да бъде повод за наказателна репресия. Свободата на изразяване е основна ценност на демократичните общества".
Първи в България реагираха обаче ДСБ с официална позиция.
До този момент присъдата не е коментирана нито от премиера Бойко Борисов, нито от президента Росен Плевнелиев.
Oще в деня на произнасянето на присъдата говорителят на президента на САЩ Барак Обама заяви: "Съединените щати са разочаровани от решението на съда, включително от несъразмерните присъди. Макар за някои поведението на групата да е било обидно, правителството на президента Обама изпитва сериозни тревоги от начина, по който руското правосъдие се отнесе към младите жени".
Германският канцлер Ангела Меркел също заклейми присъдите на момичетата: "Тази несъразмерно строга присъда е несъвместима с европейските ценности - демокрацията и върховенството на закона, към които Русия е обвързана с членството си в Съвета на Европа".