Когато гледаш сайта на Tompkins Conservations, сякаш разглеждаш страницата на компания за екскурзии и пътувания из дивата Южна Америка. Фиорди, ледници, водопади, вулкани, степи, яркосини езера, гуанако, пуми и снежни върхове. Приказен свят!
В случая обаче съвсем не става дума за сайт за пътувания. Показаните снимки са от национални паркове в Чили и Аржентина, които са достъпни за всички благодарение именно на Tompkins Conservations - организация, посветена на съхранение на природата на едни от най-прелестните кътчета на Южна Америка.
Историята на организацията започва в началото на 90-те години на миналия век. Тогава калифорнийката Кристин Макдивит среща Дъг Томпкинс в Ел Калафате, Аржентин.
По това време Кристин е изпълнителен директор на бранда за туристически облекла и екипировка Patagonia. Дъг е съосновател на друга изключително популярна марка в същата ниша - The North Face, както и на Esprit.
Той е и най-добър приятел и съратник в скалното катерене на шефа на Кристин - Ивон Шуинар, собственикът на Patagonia тогава. По онова време Дъг е продал бизнеса и се е преместил в Чили, където живее в малка хижа и се отдава на опазване на околната среда - купува земя и я превръща в защитена.
••• Ивон Шуинар също е отдаден на опазването на природата:
Кристин се е издигнала до високата позиция в Patagonia от най-ниското ниво на "асистент по опаковането". Първоначално отказва поканата на Дъг да остане с него в Южна Америка, но той успява да я убеди.
Тя зарязва всичко в Щатите и се пренася при Томпкинс през 1993 г.
"Зелени заедно"......е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса. Научете повече тук: zelenizaedno.bg
Двамата се женят и се посвещават на плана си да изкупуват земя, за да я опазят от индустриализация като дърводобив или скотовъдство. Години наред придобиват стотици хиляди акри земя в Чили и Аржентина от фермери или други собственици, които искат да продават.
Първоначално идеята на Дъг е просто да съхрани земята и да не позволи да се изсичат гори и да се унищожават хабитати. Тъй купува ферми със собствени пари и се сдобива с милиони акри, продавайки колекцията си от произведения на изкуството. Постепенно се ражда и идеята не просто да се опазват местата, но и те да се превърнат в защитени национални паркове като земята се дари на държавата - съответно Чили или Аржентина.
В началото местните хора не приемат за чиста монета желанието на двамата американци да пазят природата. Завъртат се всевъзможни конспиративни теории, коя от коя по-невероятни.
Някои смятат, че двамата Томпкинс искат да разтопят ледниците в южната част на Андите и да продадат водата на Китай. Други пък мислят, че целта им е да направят убежище за евреите, където те да могат да избягат, когато избухне Трета световна война.
Първите години са тежки, но нещата се променят, когато първият природен парк е факт - това е Национален парк Пумалин в Чили. През 2005 г. той получава статут на защитена територия.
След като са придобили земята, Томпкинс я трансформират, заличават следите от отглеждане на овце, правят пътеки за преходи, места за къмпингуване, а достъпът е свободен, без такса. "Това беше наистина тектонична промяна, защото хората можеха да видят, че може да сме луди, но правим точно това, което сме казали, че ще правим", разказва след години Крис пред "Си Ен Ен".
От 2018 г. Пумалин е обявен за национален парк - след като Tompkins Conservation даряват над 700 000 акра на държавата.
Три години по-рано се случва нещастие. На 72-годишна възраст Дъг загива от хипотермия, след като пада от каяка си в огромно езеро. Крис остава сама, но не се отказва - напротив. Решена е да завърши това, което двамата са започнали - да купува и съхранява колкото може повече земя.
За трите десетилетия на проекта Tompkins Conservation вече може да се похвали с близо 15 млн. акра опазени природни площи и разширяването или създаването на 15 национални парка, огромната част от които в Патагония.
За създаването им са похарчени близо 400 млн. долара.
От години парите, с които се придобиват земи и се превръщат в защитени територии, не са от лични средства. Крис Томпкинс смята, че организациите ѝ трябва да имат собствени средства, на които да разчитат, и развива две други структури - Rewilding Chile и Rewilding Argentina, които отговарят за парковете в двете страни. Те се финансират с дарения, а благотворителните фондове към организациите работят с над 500 донори.

Една от главните задачи на Томпкинс и организациите ѝ е да опазят и дори да върнат популации от основни видове животни от територии, където са изчезнали. Един от проектите е за силно застрашен вид сърни в Чили, а друг - за връщане на ягуарите в Аржентина.
Там от тези хищни котки са останали едва около 200, което ги прави критично застрашени от изчезване. Програмата на Rewilding Argentina развъжда ягуари като се опитва да върне този вид във влажните зони на страната - в националния парк "Ибера", където те се развъждат, но и в парка El Impenetrable в северна Аржентина.
За целта след раждането си малките се изолират от контакт с хора и прекарват първите си години, учейки се да ловуват в големи затворени части на парка. След това се пускат в дивата природа.
Последният проект на Крис е най-новият ѝ национален парк в Чили - Кейп Фроуърд- най-южната континентална точка на Южна Америка.
За него Rewinding Chile е купила 94 000 хектара от местно семейство, като хората са намалили цената, след като разбрали за какво ще бъде предназначена. После купуват и още 84 хиляди хектара. Идеята при подобни проекти не е да се спира местната икономика с "консервирането" на земята, а да се развият алтернативни дейности в хармония с природата и биоразнообразието.
••• Този ледник е една от "звездите" на Патагония:
"Когато идваш на подобни места, започваш да се чувстваш много малък и разбираш как ние сме просто миниатюрна част от живота на планетата", казва Крис Томпкинс пред NPR (Националното общественото радио на САЩ), представяйки новия парк.
"Като вид сме постигнали много, но сме нанесли и сериозни щети - и темпото на разрушение се ускорява", казва тя.
"Колкото по-добре разбираме кои сме, къде се намираме на тази планета и каква е нашата роля, толкова по-голям е шансът животът на Земята да съществува цялостно и след 100 или 200 години", уверена е Крис Томпкинс.
------------