Какво бихте направили, ако синът ви реши да прекъсне училище, да се премести в Америка и да създаде технологична компания?
В случая на Марк Пастернак - ще го оставите да прави, каквото иска. Макар и неохотно.
Неговият 16-годишен син Бен Пастернак е създателят на Impossible Rush - една от доста популярните игри за iPhone. Тийнейджърът е едва във втори курс в гимназията си в Сидни, когато решава, че иска да се занимава с мобилни технологии.
През 2015 г. Бен пътува до САЩ заедно с родителите си, за да участва в хакатон в Силициевата долина, където се запознава с идолите си.
От този момент той решава, че не желае да се връща в училище.
Родителите му - Марк и Анна - обещават, че ако си намери финансиране, ще му разрешат да остане в САЩ, за да продължи да работи по идеята си за технологичен старт-ъп.
And again! pic.twitter.com/lpZZpeiYjD
— BEN PASTERNAK (@benpasternak) June 7, 2015
Бен Пастернак с изпълнителния директор на Apple Тим Кук през 2015 г.
За огромно учудване - Бен успява да събере пари от няколко източника, сред които инвестиционните фондове Binary Capital и Greylock.
Само преди дни Пастернак обяви премиерата на ново приложение за iOS, наречено Flogg - социална мрежа, през която тийнейджърите могат да продават и купуват най-различни стоки втора употреба като дрехи, обувки, техника и др.
Въпреки че Бен е напълно способен да управлява компанията си, родителите му имат сериозни притеснения.
"Бен вече влиза в категорията на учениците, изпаднали от образователната система, а аз не си представях точно такова бъдеще за сина си", казва баща му Марк пред Mashable.
Самият той е бивш архитект, в момента работи като брокер на недвижими имоти. Мисълта, че детето му няма да може да влезе в университет, го притеснява най-много.
"Аз имам две дипломи за висше образование по архитектура, съпругата ми също е завършила университет, за нашето семейство това е нещо нетипично. В това отношение, ни е доста трудно. За нас това е непозната територия", обяснява той.
Марк и Анна Пастернак има още две деца - 13-годишният Джейк и 6-годишната Мая. Засега цялото семейство остава в Сидни, докато Бен вече живее сам в Ню Йорк. Там също може да разчита на близки и приятели, но всички уважават решението му да започне самостоятелния си живот на толкова ранна възраст.
Бен винаги е имал предприемачески дух, обяснява баща му Марк.
"Когато беше във втори клас, си купи една огромна кутия с близалки Chupa Chups и реши, че ще ги продава на съучениците си на цена от 30 цента. След първия ден обаче той прецени, че няма да си губи времето и нае за продавач едно друго хлапе срещу "заплата" от 10 цента. Така за него оставаха 20 цента. Схемата ми се стори доста хитра", разказва той.
Манията на Бен по видео игрите започва още от 6-годишна възраст. Родителите му, разбира се, правят опити да го отучат от целодневното висене пред компютъра. Бързо осъзнават, че каузата им е изгубена.
Едва когато гледат филма "Социална мрежа" (2010), посветен на историята на Марк Зукърбърг и Фейсбук, разбират какво се случва в главата на Бен.
"Това е един от любимите му филми, той го промени в голяма степен. Бен се опитва да постигне същите мащаби", казва баща му.
Марк Пастернак твърди, че не е дал една стотинка за проектите на сина си:
"Веднъж Бен ме попита дали имам възможност да му услужа с 30 000 австралийски долара (20 000 евро), за да рекламира приложението си Flogg. Аз му казах, че това няма как да стане. Той обаче успя да получи парите от негов съученик. Когато разбрах, не можах да повярвам: "Господи, а бащата на това хлапе знае ли, че ти е дал 30 000 долара?"...
Той описва сина си като "оправно момче".
"Бен не иска да изпадне в ситуация, в която хората да коментират, че е успял заради мама и тате", споделя Марк Пастернак.
Макар че липсата на формално образование на Бен го притеснява, той все повече осъзнава, че синът му има шанс да стъпи на краката си.
"Днешните деца комуникират по различен начин, намират си информация за секунди. Университетското образование за тях не е задължително. Бен е дете, което има невероятна възможност за развитие. Ако това се беше случило, след като завърши гимназия и университет, щеше да е страхотно. Но шансът му е тук и сега", казва той.
Родителите на младия IT-специалист знаят, че няма смисъл да принуждават сина си да се занимава с нещо, от което не се интересува.
"Дори да се карате постоянно, няма да спечелите тази битка. Само ще го накарате да страда. А нито един родител не желае детето му да е нещастно".
Колкото до Бен - той няма никакви съмнения, че изборът му да прекъсне училище е правилен. Но от друга страна, това може да се очаква от всеки тийнейджър.
"Ако се захвана с План Б, означава да призная, че оригиналният ми план ще се провали", казва Бен Пастернак. "Не бих препоръчал на всеки да напусне училище и да си създаде компания. Но ако се интересувате от създаването на мобилни приложения и ви се получава, нищо не бива да ви спира да последвате примера ми".