Служебното правителство прие две решения "на подпис" за одобряване на изменената рамка на Национален механизъм за изпълнение на ангажиментите на България за презаселване на мигранти, предаде БГНЕС. Решенията се приемат в навечерието на посещението у нас на Председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който пристига в България на 4 април.
Те са ангажимент, поет от България в изпълнение на двете решения на Съвета на ЕС от септември 2015-та, според които се установяват временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция - за преместването на общо 160 000 лица от двете държави. България е поела ангажимент да приеме общо 1999 мигранти. В дух на солидарност и споделена отговорност България трябва да приеме и 50 души от Турция във връзка със споразумението за разселване на част от мигрантите, които се намират на нейна територия.
В Рамката на Националния механизъм за изпълнение на ангажиментите са описани и конкретните начини, по които е извършван подбор, транспортиране и интеграция на нуждаещите се лица, като средства за интеграцията на бежанците се осигуряват от Фонда на ЕС за "Убежище, миграция и интеграция", както и по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и "Наука и образование за интелигентен растеж".
"Взехме решение в 7-дневен срок да приемем нова наредба за интеграция на чужденците, получили международна закрила или убежище в Република България", заяви на брифинг служебният министър на вътрешните работи Пламен Узунов след срещата на Министерски съвет.
"Работната група, която сме създали между МВР и Министерството на труда и социалната политика работи активно и ще бъде готова в средата на следващата седмица. След което ще бъде внесена в МС за гласуване. Сега действащата наредба наистина не е ефективна и създаваше много проблеми. Тъй като с нея са свързани и други нормативни актове, установихме, че всеки един нов акт затруднява по-нататъшната й промяна. Действията ни са напълно съгласувани с президента Румен Радев", заяви Узунов.
Кабинетът е отменил и Постановление 208 за условията и реда за сключване, изпълнение и прекратяване на споразумение за интеграция на чужденци с предоставено убежище или международна закрила, приета с Постановление №208 на Министерския съвет от 2016. Това съобщи след извънредното правителствено заседание министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев, цитиран от БГНЕС.
"МС след задълбочени дискусии стигна до това решение, тъй като всички се обединихме около това, че трябва да бъде разработен действащ механизъм за интеграция на чужденците, които са получили убежище или международна закрила. До момента нямаше координиращо звено на национално ниво, което да следи за всеки един етап от процеса на интеграция на чужденците. Имаше и някои пропуски, свързани с критериите за това до колко лицата изпълняват критериите са интеграцията", коментира той.
По думите му досега действащата наредба не е била произвела нито едно споразумение за интеграция.
"Знаете за създалите се напрежения в някои общини и области по приема на чужденци. Отчитаме и поетите ангажименти на България по отношение на ЕС и другите държави. Отчитаме нашите ангажименти и по прелокацията и презаселването. Затова стигнахме до отмяната на постановлението", каза още той.