Правосъдният министър Христо Иванов е убеден, че съдебната реформа рано или късно ще се случи, макар вчера специалната комисия в парламента да не одобри неговото предложение, засягащо промени в Конституцията заради новия модел на Висшия съдебен съвет.
Иванов коментира пред Нова телевизия, че всъщност реформата е стигнала далеч, защото има подкрепа на премиера и на практика вече на масата за преговорите са сложени разписани мерки за промяна на правосъдната система. Освен това, реформата се подкрепя от европейските институции и ще даде още един аргумент на България за влизане в Шенген.
Според визията на Иванов ВСС трябва да бъде разделен на две колегии, за да се промени кадровата му политика, ще отпадне тайното гласуване, а мандатът на членовете ще се съкрати на 4 години.
„Висшият съдебен съвет (ВСС) се е превърнал в трансмисия на търговията с дела". У нас функционира една изключително овластена мафия - на вечните съдебни началници", коментира Иванов. Според него политиците от блатото нямат интерес от промяна на системата, защото в момента тя им осигурява безнаказаност, ако се споразумеят с когото трябва.
Вчера парламентарната комисия за промяна в Конституцията не прие предложението на Иванов с 5 на 6 гласа и един „въздържал се". Против бяха БСП, ДПС, „Атака" и един от АБВ.
По-късно стана ясно, че от заседанието са отсъствали двама депутати от управляващото мнозинство - Димитър Делчев от Реформаторския блок, представител на ДГБ на Меглена Кунева, и Емил Димитров - Ревизоро от Патриотичния фронт. Двамата представители на БДЦ гласуваха различно - "за" и "въздържал се".
Според Иванов по-важно е гласуването в пленарната зала. Той изрази опасения, че дори след обсъждането на предложените от управляващите промени в Конституцията в пленарна зала, малцинството няма да ги подкрепи: „Маските започват да падат. В този парламент, за съжаление, няма да надделеят аргументите, а политическите сделки".
Иванов коментира и призивите на проф. Георги Близнашки да подаде оставка: "Това е най-лесното, аз ще го направи, ако се изчерпат възможностите да се осъществи реформата". Според него Близнашки, сега съветник на ДПС за реформата, преследва политическа кариера - и това само показва сериозното разместване на пластовете, което е настъпило.
Той подчерта, че във всички затвори у нас има едва 16 души, осъдени за престъпления, свързани с корупция. Сред тях обаче няма нито един високопоставен служител или политик.