Към края на 60-те години се случва големият взрив, оформил една цяла нова музикална вселена - тази на хеви метъл музиката.
През 70-те и 80-те новият жанр се оформя, разграничава се от хард рока и се разширява и разклонява в безброй вълнуващи, изненадващи и кой от кой по-смели поджанрове.
Първоначалните години от метъл историята са златно време за редица велики групи, считани от мнозина за ненадминати и до ден днешен.
В началото доминират някои от създателите на жанра като Black Sabbath и Deep Purple, но с разширяването на метъл аудиторията се зараждат и много техни последователи, развили стила в различни посоки.
Банди като Judas Priest, Iron Maiden, Van Halen, Motley Crue и много други добавят своя уникален почерк върху тежката музика, вдъхновяваща милиони слушатели по целия свят.
А огромна роля за развитието изиграват и други изключително влиятелни състави като например Saxon и Diamond Head, заслужаващи повече признание.
Периодът през 70-те и началото на 80-те ражда вечни албуми, които все още притежават непреходна класа и имат безценен принос за развитието на метъла.
Именно тях си припомняме днес.
Те далеч не изчерпват темата, но безспорно са някои от най-добрите и най-влиятелните албуми от епохата на класическия хеви метъл:
Black Sabbath - Black Sabbath (1970)
Началната точка, от която започва целият устрем.
Разбира се, и преди Black Sabbath съществуват групи, албуми и отделни песни, задали индикации за бъдещото развитие.
Самата бирмингамска група се обляга на определени влияния и течения, но когато ги пречупва през своята визия, създава хеви метъла такъв, какъвто го познаваме днес.
Албумът е записан набързо в една 12-часова сесия през октомври 1969 г.
От продукцията има какво да се желае, но крайният резултат улавя цялата сурова страст на групата и вечната стойност на някои основополагащи за жанра песни като The Wizard, Behind The Wall Of Sleep и откриващата Black Sabbath.
Специално песента Black Sabbath съдържа в себе си цялата квинтесенция на новия музикален стил и толкова години по-късно самото ѝ съществуване обхваща хеви метъла в неговото мрачно и смразяващо съвършенство.
Deep Purple - Machine Head (1972)
Deep Purple винаги ще бъдат много повече рок, отколкото метъл група, но несъмнено имат огромен принос за развитието на хеви метъла.
Дори да разгледаме само този техен албум, можем да видим множество елементи, върху които бъдещите метъл банди се облягат.
Machine Head е най-успешният албум на Purple и един от най-влиятелните в цялата история на тежката музика, а песни като Highway Star, Lazy и Pictures of a Home размиват границите между рок, метъл и блус.
Разбира се, в този албум е и вечната Smoke on the Water с може би най-прочутия китарен риф, който ще чуете някога.
Van Halen - Van Halen (1978)
Точно когато изглежда, че китарната музика няма как да предложи повече изненади в развитието си, се появява Еди Ван Хален с неговия удивителен стил и неподражаем усет.
Van Halen успяват да се разгърнат още в дебютния си албум и никога повече не достигат неговите висоти откъм въздействие.
От момента, в който първата песен Runnin" With The Devil поставя пулсиращото начало на албума, слушателят разбира, че ще чуе нещо различно.
Комбинацията от похотливите вокали на Дейвид Лий Рот и зашеметяващата китара на Еди проправя път до върховете за Van Halen, а показва и един нов път за целия хеви метъл.
В следващите години влиянията от Van Halen водят до възникването на глем метъла и до издигането на още редица славни групи.
Judas Priest - Sad Wings Of Destiny (1976)
Вторият албум на Judas Priest може да се разгледа като повратна точка, разделяща хеви метъла от първата и от втората половина на 70-те години.
Именно с този албум Judas затвърждават своето звучене и визия, за да се превърнат в бандата, която задава стандартите в жанра след Black Sabbath.
Роб Халфорд и компания създават нов еталон в метъла с песни като Tyrnat, The Ripper и Victim of Changes, оказали се ключови за бъдещото развитие на тежката музика.
Rainbow - Rising (1976)
Групата, която Ричи Блекмор създава след напускането на Deep Purple, оставя своя собствена огромна среда в метъл историята.
Rainbow достигат пика на креативната си мощ в този свой албум, когато към Блекмор и Рони Джеймс Дио се присъединява легендарният барабанист Кози Пауъл.
Малко са групите, които могат да се доближат до величието на композиции като Tarot Woman, Stargazer и A Light in the Black.
Iron Maiden - Iron Maiden (1980)
Този вдъхновен дебют извежда Новата вълна на британския хеви метъл до глобалната сцена.
Знаейки как се развива звученето на Iron Maiden оттогава, можем да си дадем сметка колко пънкарски и колко суров откъм продукция е техният първи албум.
Тогава групата определено звучи различно и все още не е с Брус Дикинсън, а с Пол Ди'Ано като основен вокалист.
Но песни като Prowler, Running Free и Iron Maiden остават любими на феновете и до днес с техните пънк рок корени.
А албумът проправя пътя не само на самите Maiden, но и на още безброй техни последователи.
Ози Озбърн - Blizzard of Ozz (1980)
След отделянето си от Sabbath, фронтменът на родоначалниците създава култов дебютен албум.
Ози успешно обединява метъл естетиката на 70-те и 80-те със собствения си шантав стил.
Фурорът се дължи и на едно тайно оръжие на име Ранди Роудс - същинска стихия сред китарните виртуози.
Обезглавяването на прилепи и други скандални истории с Ози също допринасят, но и встрани от тях качеството на музиката е безапелационно.
Рони Джеймс Дио - Holy Diver (1983)
Един от най-качествените гласове в тежката музика доказва, че го може и без да има край себе си група като Rainbow или Black Sabbath.
След като години наред се изявява в доминирани от китарни богове състави, Рони Джеймс Дио създава невероятен дебютен албум, за да стартира соловата си кариера.
И днес продължаваме да се убеждаваме, че Holy Diver представлява осемдесетарски метъл в най-пълната му мощ и красота.