Срещата в Белия дом между държавните глави на Съединените щати и Република Южна Африка (РЮА) прерасна в ожесточен разговор.
Ако президентът Сирил Рамафоса действително се е надявал, че визитата му във Вашингтон ще подобри веднага отношенията между двете държави, то очакванията му са много далеч от реалността.
В крайна сметка срещата се превърна в нещо средно между шоу и парадия, след като Доналд Тръмп започна яростно да обвинява правителството на РЮА, че не прави достатъчно за защита на белите фермери, който биват "преследвани и убивани".
Американският президент отиде дори по-далеч и определи случващото се като "геноцид".
По-рано тази година Тръмп прекрати всякаква американска финансова подкрепа за РЮА заради "несправедлива расова дискриминация" срещу белите граждани на страната - потомци на холандски, немски и британски колонизатори, които въвеждат сегрегационисткия режим апартейд до 1994 г.
••• Влошаването на отношенията на САЩ и РЮА доведе дори до изгонване на южноафриканския посланик във Вашингтон:
Към момента бялото малцинство представлява малко повече от 7% от населението, но контролира около половината от земята. РЮА също така е една от държавите в света с най-неравномерно разпределение на богатството и най-високи нива на престъпност и убийства.
Със САЩ по-конкретно отношенията се влошиха заради правителствен законопроект, който позволява конфискацията на частна земя, без компенсации.
Според защитниците на все още неприетата инициатива подобни конфискации биха били изключително редки и обект на независим съдебен контрол, докато критиците като Тръмп и неговият съветник Илон Мъск, който е родом от РЮА, твърдят, че законът е целенасочен срещу белите фермери и собственици на земя.
На този фон президентът Рамафоса посети Вашингтон с идеята да подобри отношенията със САЩ. Не такова обаче е било намерението на американският президент, поне за пред камерите.
Видимо екипът му бе подготвил предварително Овалния кабинет за сцената, включваща приглушени светлини, новинарски изрезки с неясен произход и продължителна видеопрожекция.
"Хората бягат от Южна Африка за собствената си безопасност", каза Тръмп. "Позволявате да вземат земята на белия фермер и после да го убият, а когато убият белия фермер, няма последствия. Вие отнемате земята на хората и тези хора в много случаи биват екзекутирани. Те биват екзекутирани и се оказва, че са бели."
Кадрите на големия екран пък показаха радикалния опозиционен политик Джулиъс Малема, който пее популярна антиапартейд песен с текст "убий фермера". Тръмп представи и снимки, на които каза, че се виждат гробовете на повече от хиляда бели фермери.
"Апартейдът бе най-ужасната заплаха. За за него се говореше непрекъснато. Това е обаче е обратен апартейд", продължи с нападките Тръмп. "Никой не отразява случващото се сега. Никой не разбира за него. Всичко, което знаем, е, че сме залети от хора - бели фермери от Южна Африка."
Рамафоса от своя страна посочи, че няма правителствена политика, насочена срещу бялото малцинство.
От лятото на миналата година той води така наречения Кабинет на националното единство, включващ десет партии от целия политически, расов и религиозен спектър - от основания някога от Нелсън Мандела "Африкански национален конгрес", през крайнодесния "Патриотичен алианс" до партията на мюсюлманското малцинство "Ал Джамаа".
Делегацията на Рамафоса пък включваше белия министър на земеделието Джон Стийнхойзен, лидер на втората политичска сила в РЮА, двама от най-добрите голфъри в света - Ърни Елс и Ретиф Гусен, както и милиардера Йохан Руперт.
Всички те посочиха високите нива на престъпност като основен приоритет пред правителството, но отрекоха то да е концентрирано срещу бялото малцинство.

Според бизнесмена Руперт най-високият процент на убийства в Южна Африка е в кварталите на Кейптаун, където повечето жители са цветнокожи и са оставени на "милостта на престъпни банди".
"Имаме твърде много смъртни случаи... Не става въпрос само за бели фермери, навсякъде е и затова се нуждаем от технологична помощ. Нуждаем се от Starlink във всяко малко полицейско управление", каза той, имайки предвид системата за предоставяне на сателитен интернет на Илон Мъск.
След сцената в Овалния офис и далеч от камерите е имало работен обяд, който Рамафоса определи като "успешен за бизнеса и инвестициите".
••• Южна Африка е най-развитата страна на континента, но нивото на престъпността е сред най-високите в света:
***
Коментар на Венцислав Божев
Република Южна Африка страда от безкрайно много проблеми от падането на апартейда насам и в годините на хаос и корупция след оттеглянето на Нелсън Мандела като президент.
Без съмнение продължава да бъде дълбоко разделена страна на много нива. Така ли обаче се борят такива проблеми? Като превърнеш Овалния офис в цирк?
Всъщност дори не става въпрос дали има, или не геноцид в РЮА. Едва ли дори Тръмп смята така. Той просто използва повода като лост да окаже натиск върху Рамафоса, за да извлече изгодни условия за бизнес сделки и дори да придърпа страната извън влиянието на Китай и Русия.
Проблемът е в начина, по който го прави. Големите медии по света определиха като "засада" цялата сцена в Овалния офис. И по същество си бе именно това.
Преди няколко месеца бе направен капан на украинския президент Володимир Зеленски. Преди него пък кралят на Йордания Абдула II бе притиснат крайно негостоприемно и дори неуважително по темата за приемане на бежанци от Ивицата Газа.
Сега по същия начин Тръмп реши да нападне южноафриканската делегация.
Един от символите на 250-годишната американска президентска институция е сведен до нивото на Червената стая на болката от онзи посредствен филм "Петдесет нюанса сиво" - влизаш на собствена отговорност и не се знае какво ще ти се случи.
Само цветът e друг и инструментите на домакина не са кожени палки, а телевизионни камери.
Може би малко пресилено сравнение, но по същество показва до колко ниско Тръмп свежда нивото на международните отношения и значението институциите.