Кой е героят?

Когато в далечната вече 1947 г. социологът Макс Вебер въвежда понятието "харизматично господство", той съвсем не разбира "харизма"-та така, както ние я разбираме днес. Той, като един съвестен и дълбок учен, тръгва от етимологията на думата "харизма" (от гръцки karisma - "милост, благодат, божествен дар").

За Вебер да притежаваш харизма означава да имаш някаква необикновена способност - магически способности, пророчески заложби, да носиш някаква необикновена духовна сила. И оттам - харизматичните лидери са именно хора, обладаващи такива способности. Това са герои, пълководци, религиозни водачи, политици.

Със сигурност в редицата имена попадат Мохамед, Христос, Цезар... Или в по-нови времена - Наполеон, после Хитлер, Сталин. Независимо от факта, че последните двама наистина извършват престъпления срещу човечеството, не можем да подминем въздействието, което те имат върху съвременниците си. И именно поради това въздействие хората им дават властта, която те удържат чрез репресии.

Днес надали разбираме харизмата по Веберовски. И надали се съобразяваме толкова с етимологиите и научните изследвания. Ако прехвърлите определенията за премиера Бойко Борисов например, ще установите, че той достатъчно често, за да е случайно, е наричан "харизматичен" лидер.

Е, добре. Със сигурност той няма магически способности, или не ги е демонстрирал. Не сме установили още, но се съмнявам, че ще установим някога, че има пророчески дарби. Колкото и да се напъвамае трудно ще е да "открием" нещо необикновено в личността му.

Това, с което той успява обаче са всекидневните напомняния, че е човекът, който знае накъде вървим и още по-важното - как именно вървим. Като прибавим непрекъснатото "бетониране" на вече изградения му публичен образ на мъжкар, безкомпромисен пич, силен водач, който не се огъва пред някакви европейски инструкции и изисквания, както не се и връзва на местни брожения, които "чути" и "видяни" през него започват да изглеждат като някакво едвам чуващо се жужене на малки и безобидни животинки, очевидно трябва да признаем, че имаме "харизматичен" лидер.

Но също тъй, че "харизма" днес съвсем не означава онова, което един от бащите на модерната социология Макс Вебер влага в него. Днес "харизмата" се възприема много по-субективно и произволно, нейното въздействие е на база някакви всекидневни явления и реакции.

Достатъчно е да имаме реторични умения. Разбира се, да изглеждаме добре. Да говорим за бъдещето, не за миналото, не и за днес. Важно е да можем да употребяваме думи като „напред" и "натам" в подходяща ситуация и с подобаващ тон. Не е важно какво казваш, а как го казваш....

Ето, съвсем пресен пример и не политически... Но със сигурност валиден за това, което говорим. Един от всенародните любимци в музикалното шоу X-фактор е Jeason Brad Lewis. Ок, момчето е наистина супер артистично, но не може да пее. Това обаче няма значение, той е всенароден любимец, спасяван от елиминации и т.н. Просто има набор от "ефекти", нестандартно поведение, различаващо се от обичайното, има присъствие. Има "харизма".

Кризи, кризи...

Всъщност ситуацията на криза е най-подходяща за появата на харизматични личности. Независимо дали притежават наистина харизматични черти или такива, които ситуацията подвежда да припознаваме в тях.

В моменти на обезверяване, депресия, финансова нестабилност, лична несигурност хората, всички ние, сме склонни да стоварваме някаква ирационална вяра, да митологизираме хора, които "припознаваме" като герои. Без да внимаваме във факта, че те са просто нестандартни личности, добре изглеждащи или добре говорещи, или и двете, върху които проектираме представите си за и мечтите си по героичност.

В по-далечни времена, времената на неразвитите, изостанали общества тази митологизация е по-приемлива и някак не толкова необичайна. Днес обаче, когато си мислим, че живеем в рационален и подреден свят е някак съмнително, и несериозно дори, да вярваме на прости реторически умения, на употреба на глаголи за бъдеще вместо за сегашно време, да се подмамваме по външен вид и изграден от медиите публичен имидж. Но го правим.

И това е големият въпрос. Защо го правим? Защо сме доброволно готови да се подчиняваме, да вярваме ирационално, да харесваме, да обожаваме...

Може би защото освен икономическата и социална криза всички ние сме потънали в личните си кризи. Защото имаме неистова нужда от романтика, герои, водачи. Оглеждайки сивите човеци, които ни поучават и ръководят, съвсем нецветния свят, в който живеем, препъвайки се в ежедневни грижи и проблеми, които хората в Европа, към която принадлежим, или искаме да принадлежим,  отдавна са забравили, искаме друго, да. И не вярваме в логиката. В разума.

Това не е"правилно", но е утешително. Защото, за жалост, май сме стигнали до там да живеем само с утехите.

Аз, честно, все се опитвам да не е така.

#1 nakadetaka 09.11.2011 в 09:31:47

Малко е нелогично да се прави съпоставка между политик и артист. И примерът е доста неудачен, тъй като точно харизмата на това момче кара хората да гласуват за него. И Мадона в ранните и години не се отличаваше с кой знае какви певчески способности, но беше гении, в това да направи шоу. Защо не дадохте за пример вечно подсмърчащата, полуразплакана Стела, която имала кадифе в гласа си- ах! - тя олицетворява доста по-добре какво е да ти натрапват талант.

#3 Mavado 09.11.2011 в 11:09:39

Не е имало сигурно политик от демократичното управление на България, за който да се е изписало толкова по всевъзможни вестници,списания и медии. Кво само си чешете езиците не разбирам ? Били сме унесени, като гледам автора е унесен в някво романтично-неадекватно поведение и той не знае по какво. Айде бе, айде дайте една алтернатива на сегашното управление? БСП ? Доволни ли останахте от тройната колаиция ? Синята коалиция ? Дето не можеш да разбереш за коя от 3214 надробени партийки да гласуваш, ако искаш да ги подкрепиш ? АТАКА ? Айде, автора, посочи в кой виждаш ХАРИЗМАТА без кавички. М ? В България сме много добри всички да си чешем езиците, всеки разбира от всичко и като дойде момента да се действа всеки се крие в мишата си дупчица и излиза след това да църка от недоволство. Как пък един не написа след недостатъците, дето се дъвчат по цял ден от опозицията в парламетна, каква е алтернативата. Много ясно как, в България сме най-добри да критикуваме другите, не да даваме решения.

#5 Мария-2 09.11.2011 в 11:25:16

Преди време, когато не се интересувах толкова от политика, изумях когато народа избра НДСВ. Изглеждаше ми безумие да се ликува при избора на тази мутра и цялата пасмина, която доведе. Още си спомням впечатлението, което ми направи мутра на Милен Велчев. Когато народа за втори път избра Първанов, без да съм се интересувала какъв е той, пак изумях. Ясно ми беше, че е гнусно нещо. Как може един човек да продължава да се перчи пред народа, след бъзика, който му направиха от "Господари на ефира" с абсолютно еднаквите речи и поздрави към народа година след година... Такова гадно нещо, като Станишев, също не мога да проумея. Много добре си спомням и ехидните усмивки на "седянката". Далеч съм да харесвам подобен вид мъжкарство каквото е на Борисов... Трудно признавам авторитети (това не е за хвалба). Но... За първи път виждам нещо в БГ, което поне малко да доближава харизматичното. Виждам човек, който се скапва от работа и явно няма време за ловни подвизи, трипер, правене на деца... Ако имаше някаква по-добра алтернатива, до сега да сме я разбрали...

#7 Mavado 09.11.2011 в 11:44:59

@Гризли Ти като не виждаш "кой знае какво да се прави" как точно не го виждаш. Може би очакваш да дойде у вас и да ти сготви? Да ти смени тапетите може би ? Сигурно не си наясно, че за да има инвестиции в една държава трябва тя да има изградена инфраструктура. Сигурно не си и наясно, че за 2 години няма да скочи средната работна заплата на 1800euro. Когато искаш мнението ти да се приеме сериозно даваш конкретни факти - обещано - не изпълнено. Паралелно с това, посочваш кой е обещал повече и е изпълнил повече. За да има тежест мнението ти,иначе е просто празнословие, което можеш да си реализираш и в кварталната кръчма с аверчетата, ще има същата гласност гарантирам ти.

#8 Iratais 09.11.2011 в 12:01:50

Къв вид е това до Бащицата? Изгледа ми женско ма знае ли човек у тия времена...

#12 Мария-2 09.11.2011 в 14:06:35

Фригида не е част от обществото. Тя е от тези, които са единствени и неповторими. Различни от обществото и неразбрани от него. Тя е от самотните по-добри. Браво.

#14 KK 09.11.2011 в 14:16:48

Толкова ми е нехаризматичен, че направо противен този ББ. Безкрайно съм възмутена от поведението и отношението му. То този момент не съм съзряла причина да му вярвам или симпатизирам.

#17 Petrametra 09.11.2011 в 17:01:25

Към Автора Катя 1. Макс Вебер е немски социолог икономист от еврейски произход умрял през 1920г. от испанска треска, след като е бил съветник за подписване на Версайския Мирен Грабителен Договор за Германия 1919 до (Б-г и Фригида), така че не е 1947! 2. Хариз значи изящество, прелест,обаяние, любов и изобилие на гръцки и е от трите Харити в Древногръцката Митология, които са дъщери на Зевс и Евронима, т.е дъщери на Слънцето и внучки на Небето и Земята(уран и гея). Те живеят заедно с музите (създателките на изкуствата) А, че Вебер е поеврейчил Харизмата и я превърнал в качество на вожд това си е негов проблем(религиозен и социален) а и проблем на сегашното европейско и към него ще причисля българско попивателно общество.Така че трите харити Целомъдрие, Красота и Любов нямат нищо общо с политиката и с мъжкия род като цяло. За сега от мене толкова, с цялото ми уважение, не пишете буламачите с които са пълни главите ВИ!

#18 Mavado 09.11.2011 в 17:59:58

За да има външни инвестиции е необходимо да се изгради инфраструктура. И да представи си това включва и магистралите. Най-силното качество на страната ни са нейните природни богатства, видно е че с друго няма да успеем, нито правим коли, нито произвеждаме техника, нито сме добри в земеползването. Никой няма да дойде да инвестира в държава без изградена инфраструктура, защото това е основен белег за нивото й на развитие. Ако нямаме пътища ще продължават да гледат на нас като на африканските държави, които виждаш как са обект на интерес само от Animal Planet. Не защитавам това правителство, защото съм привърженик на всичките му мерки, а защото е най-рационалното което съм видял до този момент и докато не се появи реална алтернатива аз ще го подкрепям. Това беше смисълът на всичките ми коментари до този момент. Като имаш възражения ти що не посочиш по-добра алтернатива ? Какво ? ...няма ли ?

#27 greenstreet 10.11.2011 в 11:54:19

Само да се уточним - не Древногръцката митология е създала старогръцкия език, а обратно. Да не говорим, че "харизма"-та имала и някакви латински корени... Та от етимологична гледна точка авторката си е абсолютно права. Както е права и за съвременото значение, което според различни източници е дело на Макс Вебер (наистина е починал преди 1947, но това е малка неточност). Видях се принуден да се разровя малко, защото най-мразя някой арогантно да критикува, без сам да е нясно с фактите. И не разбрах що ги мразим толкова евреите и всичко излзло от техните ръце и умове е пъклено дело - Макс Вебер е велика личност и всеки, учил икономика, социология и т.н. би трябвало да е наясно.

#28 Petrametra 10.11.2011 в 17:39:16

E, Бог е Един и за мюсулманите и за евреите, за християните поне е с тройна същност. За Хиндуистите има много Богове, за Будистите не знам кое е бог може би пътя към просветлението и социалното му прилагане, В Сигхизма е един но и пътя към просветление е от значение. Та мисълта ми е друга каква е ролята на женското начало в различните религии и в кои то липсва въобще. А, лишени от него обществото гради Грации мъже, въобще извратени понятия за право и криво, или по точно осакатени. Та Вебер не е критерий, а хора като него създадоха образа на непогрешимияt спасител на нацията и той за Германия се оказа Хитлер, оттам нататъка е ясно. Така че нищо против никоя вяра, но презумцията за безпогрешност на коя да е от тях се оказва вредна за обществото приело я, особенно ако липсва женското начало да омекоти или да социализира различията. Та без това начало, ти как мислиш ще завърши сблъсъка между Йехова и Алах на дълго разстояние, Е спирам с религия. Политиката е по лесна за коментиране а пък и бурканите ми втасват със суровата туршия и отивам да ги обърна.

#29 greenstreet 10.11.2011 в 18:32:56

Благодаря, че спря да пишеш за религия навреме, че по-големи простотии не бях чел. Евреите и мюсюлманите са лоши, защото нямали женско начало в религията си - WTF?!? Опитах се да намекна да не критикуваш Вебер и "еврейският" му произход по много проста причина - и родителите му и той са протестанти (евангелисти, както искаш им кажи) и нямат нищо общо с юдаизма. Един съвет - обръщай бурканите и да не ти пука - поне там сигурно те бива...надявам се..

#30 Десен 10.11.2011 в 23:41:42

Борисов трябваше да се спаси в президентството. Да кюта тма два мандата, а после да стане патрирах на БПЦ та изтрещелите му поклонници да има пред чий портрет да чукат челце в земята. Сега бъдещето му е само като това на Царчока - все надолу към бунището на историята.

#32 Petrametra 11.11.2011 в 14:54:38

Туршииката е станала добре, сега чакам зелето! E, опазил ме Бог да критикувам Вебер, той е човек и може да греши или да е гениален, само не ми харесва резултата от Версайския Мирен Договор( където той е съветник на политиците от Ваймарската Репблика) - нова световна война. Е, така се получава когато някой си мисли че знае повече, че може повече, че може всичко! За, еврите и мюсулманите не съм казал че са лоши, ти ми приписваш свойте мисли, Зелена Улица?! А, колкото до религии, в които жените могат да бъдат пребити с камъни, ти ми посочи положителното в тях, че не мога да го разбера? Е, това имам впредвид, за женското начало или роля в обществото. С други думи защо жената ще е виновна за мизерията на Човечеството или пък защо трябва да бъде пребивана заради своята си същност. Не обичам нито насилието, нито робията. Ама ти ми обясни с думи прости, кое им е хубавото. Следващия път съм на политическа вълна макар че в този саит е повече на вълна псевдомъжественост. Отивам, да слагам мусаката за довечера сега.

Новините

Най-четените