Японският автомобилен производител Mitsubishi Motors призна за "грешка" в тестовете, провеждани от компанията, за отчитане на разхода на гориво. В следствие на погрешните измервания, са отчетени и обявени намалени разходи на гориво при някои модели.
Засега неправилното отчитане засяга 625 000 произведени автомобила.
При тях е била обявен по-нисък разход на гориво от реалния. Японският автомобилен гигант обяви, че неверните тестове засягат четири модела от мини-автомобилите, два от които са произведени за Nissan.
Aвтомобилите на Nissan, които са засегнати от "грешката" са 468 000, а 157 000 от тях са продадени под бранда на Mitsubishi.
Разминаването при отчитането на разхода на гориво е била установена при тестове, проведени от Nissan за автомобилите, предлагани от Mitsubishi Motors. Тогава става ясно, че има разлики между новите данни и тези, обявени от Мitsubishi.
Nissan е помолил Mitsubishi Motors да разследва случая и в резултат на това е и настоящото публично разкриване на "неадекватни данни" и резултати, които не са съобразени с японския закон.
Компанията излезе с официално становище по случая, а президентът Тетсуро Айкава проведе пресконференция, като в началото на брифинга той и други членове на ръководството се поклониха.
В изявлението на Mitsubishi Motors се казва: "Устновихме, че по отношение на тестовете, компанията е провела неправилни тестове, за да представи по-добри показатели за разхода на гориво, отколкото е реално, и че тестовият метод е бил различен от този, който е приет, според изискванията на японския закон. Извиняваме се на нашите клиенти и акционери за това."
Шестият по големина японски производител на пазара заяви, че производството на моделите на Nissan и Mitsubishi, на които са проведени грешните тестове, е преустановено, както и че се обсмислят компенсации.
В резултат на признанието на компанията, акциите на Mitsubishi Motors, който е контролиран от японския конгломерат Mitsubishi, паднаха с 15% на токийската борса. Това е най-големия срив в акциите на компанията от 12 години.
Mitsubishi заяви, че некоректното тестване е използвано и при други автомобили, пуснати на японския и международния пазар, затова японският производител ще инициира разследване от комитет, съставен от външни експерти, който да определи реалните мащаби на проблема.
С признанието си, Mitsubishi Motors се присъединява към Hyundai, Kia и Ford в списъка на производителите, които са провеждали неверни тестове или са дали неверни данни за икономичността на автомобилите.
През 2014-та година Hyundai и Kia трябваше да изплатят 350 милиона долара на щатското правителство заради неточни данни за икономията на гориво.
В последните месеци производителите са под засилено обществено внимание при съобщаване на данни за емисиите и икономичността на автомобилите, след като миналата година Volkswagen призна за провеждането на заблудаващи тестове при определянето на нивата на вредни емисии.
Тази сериозна криза, която се разрази през септември 2015-та, струваше на немския концерн 6,7 милиарда евро, а акциите на VW се сринаха с 30%.