Завръщането на Зинедин Зидан в Реал Мадрид през март, само девет месеца след изненадващото му напускане, трябваше да сложи край на свободното падане. Треньорът, под чието ръководство мадридистите достигнаха до безпрецедентните три поредни триумфа в Шампионската лига, отново бе на "Бернабеу". А с него се върна и надеждата, че Реал Мадрид ще стане същият, какъвто го остави през пролетта на 2018-а.
Миналият сезон обаче завърши минорно и тимът спечели само един от последните си пет мача. Това обаче не смущаваше особено ръководството и феновете. За всички бе ясно, че Реал има нужда от нови попълнения и солидни инвестиции. Но Пол Погба не пристигна в Мадрид. Нито Килиан Мбапе, нито Неймар. Но въпреки това похарчените пари надхвърлиха 300 милиона евро, а на Зидан бе осигурен Еден Азар.
В сряда вечерта в Париж обаче сезонът, който започна трудно, се превърна в бедствие. Реал Мадрид не бе просто победен, а бе унижен от ПСЖ. Домакините, които бяха без Неймар, Мбапе и Кавани, спечелиха с 3:0 на "Парс де Пренс". Можеше и с повече.
Реал бе толкова неузнаваемо слаб, че дори не отправи точен изстрел към вратата на съперника.
След двубоя Зидан не спести критиките към отбора си. "Превъзхождаха ни във всичко, притеснен съм", беше есенцията от пресконференцията на французина.
Испанската преса също показа безпокойство. "Европа не може да се покори така", излезе с първа страница "Marca" и добави, че ПСЖ е разбил на хиляди парченца "порцелановия" Реал. "Без душа", изкрещя пък "AS" под изображение на хваналия се за главата Карим Бензема.
Но, може би, най-силни бяха думите на бившия полузащитник на "кралете" Рафаел Мартин Васкес, който в радио предаването Radioestadio заяви: "Реал Мадрид е мъртъв."
Вероятно е малко рано за подобни тежки присъди. Остават още пет мача от груповата фаза и много възможности парижката грешка да бъде поправена. Но няма съмнение, че отборът на Зидан изглежда уязвим, а столът на треньора се клати.
От него зависеше Реал да започне новата кампания преобразен и изпълнен с увереност, но беше ли лятото ползотворно за 13-кратния първенец на Европа? На фона на видяното до момента отговорът може да бъде само един - категорично не.
Крайният резултат в отбора е странна смесица от нови попълнения, които се борят да се приспособят към новата обстановка и стари герои с натежали крака след дългата служба на "Бернабеу".
Серхио Рамос и Марсело остават стълбовете в защитата, но съответно на 33 и 31 възрастта им вече си личи. Реал няма суха мрежа в досегашните си пет мача през кампанията, а ако добавим и петте от края на миналия сезон, негативната поредица набъбва на 10 срещи.
ПСЖ и Реал Сосиедад вкараха по три, а Леванте, Бетис и Виляреал - по два пъти. 12 гола в пет двубоя. Аритметиката е лесна - средно по 2.4 на мач!
Същите проблеми са очевидни и в полузащитата.
Зидан пусна Дани Себайос и Маркос Йоренте да отидат в Арсенал и Атлетико Мадрид през лятото, но Лука Модрич вече е на 34, а в Париж тройката Тони Кроос, Хамес Родригес и Каземиро на моменти действаше комично.
Пред тях пък все още зее огромната празнина, оставена от Кристиано Роналдо. Как ли може да са запълни? Когато си тръгна през лятото на 2018-а усещането беше, че напускането му урежда всички замесени страни, но явно в Реал не си даваха сметка какво губят. Не само заради головете му, но и заради гигантското му присъствие в отбора и на терена, без значение от съперника.
Има ли в момента някой, който да прави разликата, която правеше португалецът? Разполага ли Зидан с такъв роден победител и играч от подобна класа?
Имаше оптимисти, които вярваха, че Азар е в състояние да поеме диригентската палка, но животът му на "Бернабеу" започва трудно. Натежал е, липсва му скорост, засега се приспособява трудно.
Друго съществено притеснение е, че младите футболисти, избрани да наследят избледняващите звезди на Реал, трудно ще понесат на плещите си големите очаквания. Левият бек Ферлан Менди, привлечен от Лион за близо 50 милиона евро, се представи зле в Париж, а така беше и при Едер Милитао, централния защитник, който бе взет от Порто за същите пари.
Пристигането на Родриго за над 40 милиона от Сантос предизвика някои предсказуеми сравнения с Неймар, но е нереалистично да се очаква незабавно въздействие в отбор като Реал от 18-годишен.
А какво да кажем за Лука Йович, който миналия сезон бе истински хит в Бундеслигата, но направи толкова слаба лятна подготовка, че се появиха слухове, че Зидан е готов да го преотстъпи, без да е изиграл и един официален мач. Факт е, че в единствения си старт като титуляр до момента - срещу Виляреал - сърбинът бе сменен от Модрич в момент, в който "кралете" се нуждаеха от победен гол.
Никак не е за пренебрегване и фактът, че успехът на Зидан в първия му период начело на отбора почиваше върху добрите му отношения със звездите и разбирателство в тима. "Да ръководиш такива футболисти и характери не е лесно, но това е част от работата, която харесвам", заяви треньорът през пролетта на 2017-а. За всеки е ясно, че съблекалнята на Реал Мадрид е скандално трудно място за овладяване, но Зидан беше намерил формулата всички да бъдат щастливи.
Е, почти всички...
Напускането му бе добра новина за Гарет Бейл, който отвори уста срещу наставника след героичното си представяне и двата гола на финала на Шампионската лига миналата година срещу Ливърпул в Киев.
Зизу се завърна и опита да се реваншира. Закотви уелсеца на пейката в последните кръгове на миналия шампионат и направи всичко по силите си той да бъде продаден през лятото. "Да се надяваме, че трансферът ще се случи скоро. Той ще е в интерес на всички", каза специалистът през юли.
Коментарите му предизвикаха яростна реакция от агента на Бейл Джонатан Барнет, който нарече поведението на Зидан "позорно". Но когато трансферът на нападателя в Китай пропадна в последния момент, треньорът беше принуден да направи обратен завой в отношението си към звездата. Тогава отново започна да описва Бейл като "важен играч" за отбора. Британецът обаче видимо не е щастлив. Не се опитва и да го крие.
Когато вземем всички тези неща предвид, е нормално да стигнем до извода, че ситуацията е доста далеч от идеална за мениджър, който поставя "химията" и колектива сред първите точки в своите управленски приоритети. И макар че това изглеждаше немислимо само допреди няколко месеца, сега съществува реална възможност Бейл да "надживее" специалиста на "Бернабеу".
Защото унижението в Париж показа, че пропадането продължава, а в Реал не обичат свободното летене. И първият, който го отнася, обикновено е треньорът.