Този месец ФИФА ще се събере за пореден път да бистри идеята за въвеждане на високите технологии във футбола, които да определят дали е отбелязан гол или не с цел елиминирането на фундаменталните грешки на съдиите, които пряко оказват влияние върху крайния изход на мачовете.
Девет компании за производство на такива технологии се регистрираха в конкурса на световната централа, чийто краен срок за това бе 1 юни. Техните имена обаче все още не се обявяват официално, като победителят ще стане известен през 2012 г.
"Ако бъде доказано, че тази технология действа прецизно и е общодостъпна, то е напълно възможно бордът да я приеме и използва по време на Световното първенство през 2014 г.", обяви президентът на ФИФА Сеп Блатер.
Познато изказване, нали? Очакваше се ФИФА да одобри голлиния технологията след поредица от тестове още през 2008 г. Неочаквано оттам се извъртяха на 180 градуса, като тогава Блатер заяви, че желае футболът да "запази човешкото си лице".
Миналата година обаче от ФИФА отново си промениха мнението, след като видяха потресаващите грешки на съдиите на Мондиала в ЮАР. По време на мача Англия - Германия например голът на Лампард бе очевиден и това много добре се видя на телевизионните повторения. След негов изстрел в гредата топката тупва на осезаемо разстояние зад голлинията, но попадението сензационно не бе признато.
Не по-малко скандално пък бе признаването на друг гол на шампионата - този на Карлос Тевес във вратата на Мексико, като при получаването на топката е на повече от метър зад двамата крайни защитници.
След тези фрапиращи случаи ФИФА възложи на Швейцарската федерална лаборатория за материалознание и технологии да направи оценка на голлиния системите, като от централата очакват тя да дава резултати със 100-процентова точност, както и да изпраща вибриращ и визуален сигнал до специално устройство на съдията до 1 секунда време.
Очаква се само няколко компании измежду деветте, които ще тестват своите продукти през декември, да бъдат поканени и оценявани далеч по-строго на втори тур между месеците март и юни догодина. Крайните резултати пък би трябвало да станат известни през септември, 2012 г.
Въпреки че от ФИФА здраво пазят в тайна имената на компаниите-кандидати, част от тях излязоха в публичното пространството. Повечето от тях вече са имали контакти с централата, тъй като темата за въвеждане на технологиите във футбола се е обсъждала още през 2005 г.
Една такава е "HawkEye Innovations" от Уинчестър, Англия, която използва система от половин дузина високоскоростни камери, улавящи траекторията на топката във въздуха (прословутото "Ястребово око"). Тя е добре позната покрай тениса и приложението й на турнирите от Големия шлем. Допустимата грешка е от 3,6 милиметра, като от компанията твърдят, че такава би била и във футбола.
Точността на "Ястребовото око" е много висока. Създателите му уверяват, че може да засече летящата топка при нейна видимост от само 25 %, а също така да предскаже нейната траектория, дори ако някои от камерите са замаскирани.
Друг кандидат е консорциумът между френския производител "Chronelec" и швейцарския "Taq Heuer". Групата е основател на друг тип технология - топка с внедрен в нейния център датчик, който при преминаване на голлинията подава сигнал. Това става за само 0,0001 секунди, като максималната скорост на топката, при която системата работи безотказно, е цели 500 км/ч.
Немците от "Cairos Technologies" също са решили да опитат късмета си в партньорство със световния гигант за спортна екипировка "Adidas". Двете компании работят над голлиния технологията още от 2005 г., като също по подобие на "Chronelec" и "Taq Heuer" внедряват в топката датчици, които да сигнализират при отбелязване на гол или наличие на засада. Плюс за тази система е, че позволява на старши-треньорите да имат достъп до данните, които отчитат и движението на всеки един отделен футболист.
Основната разлика между двете фирми е, че френско-швейцарската "Chronelec-Taq Heuer" действа на принципа на заложени електрически жици под земята на голлиния, докато "Cairos-Adidas" използва множество тънки кабели, инсталирани под земята на вратарското поле и зад голлинията, генерирайки по този начин две магнитни полета.
На този етап компаниите-кандидати избягват да говорят за своите технологии и да коментират постоянно променящите се мнения на хората от ФИФА от страх да не загубят своите шансове в своеобразната надпревара. Поради тази причина е трудно да се прогнозира коя измежду всички ще бъде предпочетена да направи революцията в най-великата игра по време на Мондиал 2014, от каквато безусловно има нужда. В случай че такава все пак бъде избрана...
Давайте титлата на Ливърпул и "най-слабият Юнайтед в историята"