България надскочи себе си и шокира европейския шампион

България надскочи себе си и шокира европейския шампион Снимка: Getty Images

Българският национален отбор надскочи собствения си потенциал и спря еврошампиона Италия на негов терен.

Световната квалификация във Флоренция завърши 1:1 и така "лъвовете" измъкнаха точка от "Скуадрата" в първия мач на действащия европейски шампион след спечелването на титлата от Евро 2020.

Макар че очаквано Италия тотално надигра нашите и откри резултата, гол на Атанас Илиев в края на първата част обърка плановете на Роберто Манчини, а България удържа набезите на италианските звезди, за да си заслужи точката.

Манчини доказа, че не е подценил мача и стартира с 9 от титулярите от финала на Евро 2020.

Италия започна уверено и контролираше топката от началните минути, макар че не създаваше положения.

Първата опасна ситуация се откри пред Лоренцо Инсиние, но той не уцели вратата. После българският отбор се раздвижи и Кирил Десподов отправи хубав удар в близкия ъгъл, но малко встрани от вратата.

Точно когато сякаш влязоха в мача, нашите получиха гол.

В 16-ата минута Федерико Киеза нахлу от десния фланг към центъра, комбинира с Имобиле и с удар по земя откри резултата.

Попадението успокои домакините, които продължиха да атакуват, докато България се задоволяваше единствено да се брани и изобщо не можеше да задържи топката.

Георги Георгиев направи добро спасяване срещу Имобиле и в 40-ата минута изненадващо играчите на Ясен Петров изравниха резултата.

При акция на Десподов отляво, крилото на Лудогорец надбори Флоренци и центрира с външен фалц, а Атанас Илиев засече отблизо покрай Донарума - 1:1!

До края на полувремето Георгиев направи още едно спасяване, този път срещу Инсиние, и България удържа равния резултат до почивката.

"Скуадрата" започна много силно втората част и нашите преодоляха тежки минути, в които отново Георгиев се отличи, а хаосът пред вратата ни ставаше все по-голям.

Постепенно обаче домакинският натиск стихна, играта се накъса и България успя да "убие" мача. Смените в двата състава още повече накъсаха ритъма, а като изключим още една-две кризисни ситуации, Италия спря да създава положения.

Двубоят до последно се играеше пред българската врата, но домакините бяха все по-неефективни и не стигнаха до победен гол.

Това е втора точка за България в група C на световните квалификации.

Тимът на Ясен Петров е на предпоследното четвърто място с 2 т. и в неделя ще преследва първа победа срещу аутсайдера Литва, който е последен с 0 т.

Италия е начело в групата с 10 т., следвана от Швейцария с 6, но и с два мача по-малко.