Информацията за здравния статус на всички лица е много чувствителна и ние трябва да направим всичко възможно, за да я защитим. Това заяви пред bTV началникът на РЗИ-Хасково д-р Соня Димитрова във връзка с мерките, които се взимат след хакерската атака срещу НАП, при която изтекоха данъчните данни на 5 млн. българи.
След пробива в НАП от институциите предприеха спешни мерки за подобряването на сигурността на данните на гражданите. Една от тях включва забрана за медицинските лица да използват служебните си компютри за лични цени, включително за слушане на музика и гледане на филми.
От Министерството на здравеопазването посочват, че най-голям риск за хакерски пробив има през сайтовете за гледане на филми и за слушане на музика. По тази причина до всички лекари и медицински сестри са спуснати инструкции да не използват служебните си компютри за забавление.
"Нищо не пречи на един хакер да ми озаглави един файл или един имейл от името на РЗИ или от името на Националната каса, или Регионалната здравноосигурителна каса, аз като го отворя, вирусът да влезе. Срещу това няма как ние да се защитим", обяснява д-р Николай Николов, личен лекар в Хасково.
На 20 август изтече срокът, в който всички лекари, болници, медицински центрове, лаборатории, аптеки и диспансери трябваше да изготвят доклад за защитата на личните данни.