Изпълнителният директор на НДК Мирослав Боршош се оттегля от поста си. Това се случва два дни след като премиерът го възстанови на позицията изпълнителен директор на Двореца и премести НДК под шапката на Министерство на културата.
На 26-и Боршош беше уволнен с решение на министър Лиляна Павлова, тъй като доброто финансово управление на институцията беше поставено под въпрос.
Мирослав Боршош определи събитията от последната седмица като "безпрецедентна атака срещу НДК". Според него е в ход "саботираща акция не само към Двореца, но и към подготовката на България за предстоящото Председателство на Съвета на ЕС".
"Благодаря още веднъж на премиера Бойко Борисов, че ме възстанови на поста, за доверието и за това, че направи възможно гласът на хората да бъде чут и по-силен. Благодаря на всички, свързани с българската култура и на останалите, които ни подкрепиха заради силата и вярата в каузата, на която посветихме последните две години и половина.
За мен това е огромно доказателство, че вървим в правилната посока. Благодаря на екипа си в НДК, без който нищо от направеното до момента, нямаше да е възможно. Докато текат наложените проверки, се оттеглям от поста изпълнителен директор на Националния дворец на културата. Вярвам, че това е достойното и правилно поведение в момента. Вярвам и в огромната промяна на НДК, която постигнахме заедно и се гордея с нея. Сега предстои да докажа, че тя е извършена по правилния начин и трябва да продължи.", пише в прессъобщението от името на Мирослав Боршош.
Не ясно точно какво има предвид Боршош под "оттеглям се", тък като юридически неговото оттегляне трябва да бъде гласувано от Съвета на директорите и той да бъде освободен от отговорност. Вероятно става дума за излизането му в неплатен отпуск. Междувременно прокуратурата обяви преди седмица, че е започнала досъдебно производство за нецелево разходване на средства във връзка с ремонта на НДК.
Ремонтът на НДК се прави във връзка с българското председателство на Европейския съюз от януари 2018 година. За целта са предвидени милиони, с които да се реновират пътища, летището в София и сградата на НДК. За ремонта на Националния дворец на културата са предвидени над 30 млн. лева. Според разследващите обаче част от сумата не е разходвана по предназначение.