Промените в Конституцията събраха 180 подписа

Депутатът от РБ Димитър Делчев все пак се подписа за конституционните промени, предложени след т.нар. "исторически компромис". По този начин се събират желаните 180 подписа за внасянето на новия законопроект за промяна в Конституцията.

Първоначално Делчев (ДБГ) отказа да подпише проекта за промени в Конституцията, но по-късно склонил, след настояване от лидера на партията Меглена Кунева.

Вчера от партията на вицепремиера Меглена Кунева обявиха, че депутатите им ще гласуват по съвест.

По-рано Делчев обяви, че е отказал да подпише проекта, защото е отстъпление от радикалната съдебна реформа, която обществото очаква. По думите му това е неговото лично решение. Делчев уточни, че не е подкрепил и отлагането на гласуването на измененията в Конституцията в залата, защото иска да е напълно убеден, че този проект е стъпка в правилната посока, а не опит за стопиране на реформата.

"АБВ ще има един подпис в тази листа, освен ако нещо не се наложи, ако не достигнат един или два подписа, но това е въпрос на технология". Това заяви председателят на АБВ Георги Първанов пред журналисти в Народното събрание.

Причината за това решение е, че от партията вече били казали "да" на отпадналото предложение разделянето на прокурорската квота във ВСС да бъде 6 члена, излъчени от магистратите, и 5 - от Народното събрание. Това беше искането и на ДПС. Реформаторите обаче бяха твърдо против това и вчера се стигна до консенсуса разпределението на квотите да е 6:6.

Попитан дали случилото се вчера е знак да промяна в управляващото мнозинство, Първанов отговори: "Не зная каква е цената на историческия компромис между ДПС и Реформаторите".

Новините

Най-четените