Каракачанов: Мисията на НАТО в Ирак временно се мести в Кувейт

В мисията ни в Ирак има двама офицери. Те не изпълняват бойни задачи, а обучават военни. Мисията временно ще се евакуира, докато се изясни ситуацията след смъртта на генерал Касем Сюлеймани. Логично е да се премести в съседна държава, каквато е Кувейт. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов пред bTV.

В понеделник вечерта след среща на посланиците от НАТО стана ясно, че мисията в Ирак ще бъде временно преустановена. Въпреки това алиансът застана зад САЩ след атаката срещу генерал Касем Сюлеймани.

Мисията на НАТО в Ирак наброява около 430 души, като от тях малко повече от половината са военни, докато останалите са цивилен персонал. Българското министерство е във всекидневен контакт с българските офицери, обясни военният министър.

"Едно евентуално изтегляне от Ирак няма да се случи в рамките на дни. То може да отнеме месеци, дори година. Големият проблем в региона е Ислямска държава. Тя беше победена, но има опасност при изтегляне на НАТО да се получи вакум и иракската армия да не може да се справи сама", предупреди той.

Каракачанов изтъкна, че ответните реакции на Иран само ще засилят напрежението и биха ескалирали конфликта.

"Реакциите в Техеран са да има ответни действия срещу бази на САЩ. Това би ескалирало само конфликта. Когато се намираш в регион като Близкия изток винаги има риск. Министерство на отбраната не спира да обменя кореспонденция за ситуацията в региона. Към момента няма опасност за мисията на НАТО. Мисията на нашите военни приключва след две седмици“, каза Каракачанов.

"Цялата ситуация с ядреното оръжие в Близкия изток е сериозен проблем. Иран от много години се стреми да придобие ядрено оръжие и това е публична тайна. Именно поради това са тези по-резки действие на американската страна и Израел, който е основен съюзник на САЩ в района на Близкия изток", добави още той.

Военният министър отново коментира и изказването на сръбския вицепремиер Ивица Дачич за това, че българите в Сърбия са едва 0,26 от населението на страната, но въпреки това на всяка среща на Европейския съюз България постоянно "подставя въпроса за правата на българското национално малцинство".

"Самата конституция на Сърбия регламентира, че Сърбия е многонационална държава. Дали българите са 0,26% или 2,26 няма никакво значение", каза Каракачанов и допълни, че в последните няколко месеца това не е първото изказване на сръбски политик, насочено срещу страната ни.

"Повече от 100 години основното плашило в Сърбия е България. Ние никога не сме имали претенции към сръбски територии. Българското малцинство в Сърбия се оплакват от нарушаване на правата им, като пречките, които се налагат да учат. Условията, които са създадени, карат сънародниците ни да напускат територията на Сърбия. А може би целта е да се обезлюдят тези територии", коментира министърът на отбраната.

"Нашите сънародници в Босилеград и Цариброд са недоволни от политиката на сръбското правителство по отношение на изучаване на майчиния език и други права. Една част от ръководството на така нареченото малцинство са хора, удобни на Белград и на правителството. Не са чак толкова активни, колкото иска самото население", каза министърът на отбраната.

Той заяви, че през последните няколко месеца това не е единственото изказване на сръбски политик срещу България.

"Сръбският военен министър дни преди Нова година направи изказване по една оръжейна афера в Сърбия и намеси България напълно неоснователно. Нямаме участие и в тази т.нар. съвместна операция между България и Хърватия за шпиониране на сърби. Забелязва се, че страната ни се намесва съвсем умишлено. Когато Сърбия има вътрешни проблеми, винаги някой външен трябва да е виновен. В историята на нашите взаимоотношения България е виновната", каза още Красимир Каракачанов.

Новините

Най-четените