Малко над 40% от смъртните случаи у нас биха били предотвратени ако е имало налично оптимално здравеопазване - ефективна здравна система и качествени медицински услуги и технологии. Това е един от изводите от доклада на Евростат за случаите на т. нар. "предотвратима смърт" в ЕС през 2016 г.
Средно за ЕС този дял на предотвратимите смъртни случаи е около 33%. Най-голем е в Румъния, където близо половината починали (49%) е можело да бъдат спасени при подходящи медицински условия.
Според данните на Евростат през 2016 г. най-много българи са починали от болести на кръвообращението – 1131 случая на 100 хиляди души население, което е близо 4 пъти повече от средностатистическите данни за ЕС – около 350 случая на 100 хиляди души в ЕС, починали от болести на кръвообращението.
По данни на Националния статистически институт за миналата година са починали около 110 хиляди души, като близо 72 хиляди, или 65%, са били смъртните случаи вследствие болести на кръвообращението, което поставя този вид смъртност на водеща позиция у нас.
Злокачествените новообразувания са вторият фактор, който е причинител на смърт у нас – около 17 хиляди, което е около 240 смъртни случая на 100 хиляди души и е съпоставимо с европейските критерии – 262 смъртни случая на 100 хиляди души в ЕС.
Най-малко са били смъртните случаи у нас в следствие на транспортни инциденти или самоубийства – по 9 случая на 100 хиляди души, при показатели за ЕС съответно 7 и 11 случая на 100 хиляди души население в ЕС.
Според Евростат повече от половин милион смъртни случая е могло да бъдат избегнати в ЕС
Най-честата причина за смъртност в ЕС са отново болестите на сърцето, следвана от сърдечните удари, колоректалният рак и рак на гърдата - до голяма степен предотвратими случаи.
Според данните на Евростат най-качествено здравеопазване и съответно най-нисък дял на неадекватни смъртни случаи е регистриран във Франция – 25%, Белгия и Дания – 26%, Холандия – 28%, Полша – 30%.
В другия край на скалата с най-висок процент смъртни случаи, които са могли да бъдат избегнати, се нареждат страни като Румъния – 49%, Латвия и Литва – по 47%, Словакия – 44%, България – 42%, Хърватия и Унгария – с по 41%.