Разследват "организирана" безстопанственост във Фонда за лечение на деца

Безстопанственост, престъпления по служба и нецелево изразходване на средства - това са трите линии, по които върви разследването за нередности във Фонда за лечение на деца.

Това обяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова на пресконференция ден след като ГДБОП и спецпрокуратурата арестуваха директора на Фонда Павел Александров и още 7 служители от администрацията.

До края на деня срещу тях ще бъдат повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група, обяви Арнаудова.

Данните, с които разполагат разследващите, показват схема за прехвърляне на 250 000 лева годишно по комисионен договор на посредник, който е помагал за транспортирането и настаняването на деца, изпращани на лечение в Турция.

Фондът е осчетоводил сумата като средства, дадени за лечение.

Втората линия на разследването е свързана с плащания по договор за наем на апартамент във Франция, собственост на българска гражданка. Договорът е подписан от Павел Александров.

Прокуратурата твърди, че наемът на апартамента е десетократно по-висок от предлаганата от клиниките, които извършват самото лечение.

Намерени са и данни за потенциален конфликт на интереси между външните експерти към Фонда за лечение на деца, които изготвят становища с препоръките за лечение към българските клиники.

Според данните на обвинението - 2/3 от становищата на външни експерти са дадени от трима конкретни лекари, които винаги са препоръчвали лечение на децата в болниците, в които самите те работят. Насочването към тях става с еднолично решение на директора.

До момента не са ясни имената на замесените лица в тази схема.

От прокуратурата отрекоха първоначалните медийни спекулации, че при обиска на кабинета на Павел Александров са намерени подкупи в пликове, получени от родители на болни деца.

Новините

Най-четените