Защо медицинска сестра протестира на прозореца на Партийния дом

Пет протестиращи медицински сестри прекараха нощта в сградата на парламента. Те се барикадираха там вчера следобед след заседанието на здравната комисия, като отказаха да напуснат стаята.

Това са организаторката на протеста на медицински сестри Мая Илиева, придружена от Бойка Анастасова, Надежда Маргинова, Димитрия Димитрова и Мариета Шарапчиева.

На 1 март медицинските сестри вдигнаха палатков лагер пред Министерски съвет с искане за промени в здравната система. Едно от тях е за увеличение на заплатите на медицинските работници. Според недоволните на много места в страната обещаното от 1 януари по-високо възнаграждение не е станало факт.

Малко след 7 часа сестрите, които се включиха в протеста на майките от инициативата "Системата ни убива" с искане за достойно заплащане, излязоха на перваза, тъй като токът бе спрян.

След това се върнаха в сградата, но една от тях - Бойка Анастасова, отново излезе на прозореца на втория етаж, като обясни, че обявява гражданско неподчинение.

"Колегите ми не ми дават да вляза, защото казват, че вляза ли - тях ще ги изнесат. Били са ги", извика тя към журналистите под прозореца.

Ген. Красимир Станчев, директор на НСО, подчерта, че "на г-жа Анастасова няма да й се случи нищо, ако влезе в сградата".

Пред бившия партиен дом се бяха събрали други колеги на медицинските сестри и искаха да разберат къде са останалите четири жени.

След около 40 минути медицинската сестра слезе от прозореца, тъй като телевизионни екипи бяха допуснати вътре в сградата на Партийния дом, каквото беше и нейното желание.

Сестрите обявиха, че пренасят протеста си от палатките отвън вътре в Партийния дом. Недолоството им бе провокирано от факта, че здравният министър не е дошъл. Към момента на заседанието самият той бе в Брюксел.

С протестиращите жени е преговарял лично шефът на НСО. Жените твърдят, че ще останат без краен срок. Обявили са и гладна стачка. Aктът им не е бил планиран предварително, цитира ги Нова телевизия.

„Този акт на неподчинение е вследствие на една година лъжи и обещание от страна министерството, каза медицинската сестра Елена Тонева.

Вчера майки на деца с увреждания и медицински сестри обявиха гражданско неподчинение и поискаха и оставката на целия кабинет "Борисов". Те настояват за работеща здравна система и достойни условия на труд.

Петте медицински сестри вчера нахлуха в Партийния дом по време на Здравна комисия и заплашиха, че ще спят там, докато исканията им не бъдат изпълнени, продължават да са в сградата на Народното събрание след бурна нощ и сблъсък с НСО.

По собствените им думи, те са били посетени от служители на НСО, охраняващи сградата на Партийния дом. При тях също така са били изпратени двама психолози и им е донесена храна и вода. Служителите на НСО обаче ги предупредили, че могат да останат в сградата до 22 ч. Сестрите са отказали да изпълнят нарежданията и са били оставени в зала 130, където се провежда Здравна комисия.

Около 4 ч. обаче, по думите им, в залата нахлуват "20 яки мъжаги", по думите на сестрите.

"Те дойдоха на юруш и се спуснаха върху нас. Мен ме блъснаха, а нея започнаха да я дърпат, за да я свалят през прозореца", разказа Димитрия Димитрова пред news.bg. През нощта те са били посещавани от НСО на няколко пъти, за да разговарят с тях да напуснат доброволно сградата.

След това те са били посетени от шефа на НСО ген. Красимир Станчев, с когото са водили "нормален" диалог. В 4 ч. през нощта обаче охраната влязла в залата и загасила осветлението, тогава сестрите се изплашили и решили, че ще им пуснат димки и затова решили да излязат на прозорците, а едната от сестрите обявила, че ако я нападнат, ще скочи през прозореца.

Самият Станчев отрича да е имало нахлуване. Въпреки това той коментира, че "като се спуснеш да хванеш някого и той се дърпа, счита това за насилие".

Медицинските сестри продължават да са в сградата на Партийния дом.

От Министерството на здравеопазването обявиха, че част от исканията им са изпълнени и засега отказват да преговарят със сестрите.

Междувременно социалният министър Деница Сачева съзря в протеста политическа мотивация.

"Бяха проведени серия от срещи с медицинските сестри, бяха отпуснати допълнителни финансови средства след среща с премиера, имаше разговори и със синдикатите, така че това, което се случва в момента, има политически елемент, отколкото синдикално искане", коментира тя пред Нова телевизия.

"Търси се целенасочена провокация. Зад тях стоят политически опоненти и се търси медийно внимание", допълни още тя.

По отношение на Закона за личната помощ Сачева обясни, че той трябва да бъде усъвършенстван.

"Искания имат медицинските сестри, майките на деца с увреждания, пенсионерите, но ние не можем да излезем от бюджетните рамки", категорична е министър Сачева.

"Има майки, които искат единствено да получават пари, а има други, които искат да ползват социални услуги. За съжаление ние нямаме възможност да изграждаме качествени социални услуги, защото върви тежка пропаганда. Тази тема се отваря по чисто политически съображения. Има много хора, които не могат да излязат на протест, разговарят с нас, казват ни какво искат, но се стига до подмяна по темата на хората с увреждания, представя се темата като шоу и политически пърформанс. Не можем да говорим по сериозните теми сериозно", коментира още тя.

"Законът за личната помощ няма да бъде премахнат, но трябва да бъде ограничен в рамките на нашите възможности като общество. За личните асистенти трябва да има стандарт и услуга, която да бъде регулярно финансирана. Много е важно да намерим баланс между всички хора, които имат нужда, а не само една определена група да бъде облагодетелствана за сметка на друга", обясни Сачева.

"Това, което се случва, засяга цялото общество. Трябва да си дадем сметка какво искаме и накъде вървим. Не става въпрос за сваляне на правителството, а за разрушаване на обществото. Законът за социалните услуги е закон, по който е работено три години и приет в парламента, а ето че сега БСП го дава на Конституционния съд с абсурдни мотиви", отбеляза в заключение Деница Сачева.

Новините

Най-четените