Ториното и неговите командоси

Охранители, личен отряд за бързо реагиране или мутри на подсъдим за наркотрафик?

Кои са мъжете, които разбиха лицето на 30-годишния Васко Наумов и посегнаха на жена му при пътен скандал на Околовръстното шосе?

Христо Христов (22 г.), Александър Гечев (39 г.), Георги Близнаков (46 г.) и Мартин Марков (41 г.) бяха арестувани в сряда вечерта за срок от 72 часа, който може да бъде удължен с решение на съда по искане на прокуратурата.

Според информация на в. "Стандарт" Георги Близнаков е бившa "барета" - т.е. бивш служител на Специализирания отряд за борба с тероризма. Няма информация в какъв период той е работил в спецотряда на МВР.

Христо Христов е бивш републикански шампион по бокс при младежите, негов треньор е Георги Тончев (първият треньор на Детелин Далаклиев) от Спортното училище в Плевен.

Според информацията на главния прокурор Сотир Цацаров четиримата арестувани "нямат принадлежност към охранителна фирма", като нямат и разрешение за носене на огнестрелно оръжие - такова не е намерено нито у тях, нито в домовете им.

СДВР извади данни, че трима от тях имат полицейска регистрация във връзка различни криминални деяния: шофиране в нетрезво състояние, хулигански прояви, побой, грабеж и изнудване. Няма информация срещу тях да е образувано досъдебно производство за умишлено престъпление от общ характер.

"Работодателят" им Ивайло Борисов-Ториното твърди, че мъжете работят за личната му охрана от един месец.

31-годишният Ивайло Иванов Борисов е арестуван два пъти през последните 6 години, след като през 2009 г. е обявен за общодържавно издирване. Още тогава той има регистрации за отнемане на моторни превозни средства, изнудване, незаконно притежаване на оръжие и взривоопасни материали, за разпространение на наркотични вещества.

В момента той е подсъдим пред Специализирания наказателен съд за съучастие в организирана престъпна група под ръководството на Златимир Иванов-Баретата.

През 2013 г. той е освободен под домашен арест заради раждането на детето му. Няма публична информация кога Борисов е пуснат с по-лека мярка за неотклонение, но от интервюто му пред бТВ става ясно, че вече  няма ограничение да се движи свободно.

В момента Борисов е съсобственик в три търговски дружества заедно с Радослав Ангелков и Николай Немигенчев - фирма за транспорт и логистика "Рин Груп" ООД (създадена през 2012 г.), "Рин Ойл" ООД и "Рин Форест" ООД (създадени през ноември 2013 г.), регистрирани в "Горубляне".

Радослав Ангелков е свидетел по делото за наркотрафик и кражба на автомобил срещу Златко Баретата и деветима подсъдими, сред които е и Ториното.

По думите на Ивайло Борисов фирмата му се занимава с депониране на земни маси.

Името на "Рин Груп" ООД излиза в документ на РИОСВ - София като изпълнител на извозването до кариера на чисти земни маси при изпълнение на два инфраструктурни обекта по договори на"Метрополитен" ЕАД с "Геотехмин" в периода 1 януари 2012 - 30 август 2013 г.

Според данните от Търговския регистър, за 2014 г. "Рин Груп" ООД разполага с активи за 108 000 лева, текущи задължения в размер на 86 000 лева и счетоводна печалба в размер на 3 000 лева. Към декември 2015 г. фирмата е осигурявала общо петима служители.

На 10 декември 2015 г. Комисията за регулиране на съобщенията дава разрешение на "Рин Груп" за ползване на радиочестотен ресурс за собствени нужди чрез електронна съобщителна мрежа от подвижна радиослужба - PMR, без провеждане на конкурс. Срокът на ползване на честотите е 10-годишен.

Ивайло Борисов твърди, че "охранителите" не са наети от фирмата му на трудов договор, а през последния месец работят за него без заплащане "в изпитателен срок". От интервюто му не става ясно какво е наложило привличането на частна охрана.

Частна охранителна дейност може да се извършва от специализирани търговски дружества или от звена за самоохрана в рамките на фирма, само след получаване на лиценз от МВР.

Нито едно от търговските дружества на Борисов не фигурира в регистъра на ГД "Национална полиция" на валидните лицензи за извършване на частна охранителна дейност. Те не присъстват и в списъка на фирмите с отнети, анулирани или върнати лицензи към края на 2015 г.

Наказанието за извършване на подобна дейност без лиценз е административна глоба - до 10 000 лева за физически лица и до 50 000 лева за юридически лица. Максималният размер на глобата може да се удвои, ако нарушението се извършва повторно.

Фирма, изпълняваща охранителна дейност и използваща за целта лице, с което не е сключила трудов договор, също се наказва с глоба в размер на 1000 лева за всяко отделно нарушение.

Законът се отнася както за личната охрана на физически лица, така и за охрана на имущестото, на мероприятия, на ценни пратки и товари и за самоохрана на имуществото на търговци и юридически лица.

Звената за самоохрана обаче нямат право да се използват под каквато и да е форма за лична охрана извън търговското дружество.

Лицензираните охранители имат право да използват технически системи за сигурност и помощни средства.

Управителите на кандидатстващото за лиценз търговско дружество, трябва да приложат 1) свидетелство за съдимост, 2) документ, удостоверяващ липсата на образувани наказателни производства за умишлено престъпление от общ характер, и 3) медицинско удостоверение, че лицата не страдат от психически заболявания.

Като управител на "Рин Груп" ООД Ивайло Борисов не отговаря на изискването на закона за извършване на частна охранителна дейност, тъй като срещу него има повдигнато обвинение за тежко умишлено престъпление от общ характер - независимо, че делото срещу него и Баретата не е приключило.

Лицензът за частна охранителна дейност е безсрочен, но притежателят му трябва ежегодно да декларира, че не са настъпили промени в обстоятелствата, гарантиращи съответствие със законовите изисквания.

На лицата, които извършват частна охранителна дейност, е забранено да използват методи, с които излагат на опасност живота и здравето на други лица, или уронват честта и достойнството на гражданите.

Длъжни са да предоставят на органите на МВР всяка информация, с която разполагат относно извършена, извършваща се или подготвяна престъпна дейност.

За охранител може да се наеме само 1) пълнолетно и дееспособно лице, 2) с диплома за основно образование, което е 3) гражданин на държава от ЕС, 4) не е осъждано за умишлени престъпления от общ характер, 5) няма започнато наказателно преследване за извършено умишлено престъпление от общ характер, 6) е психически и физически здраво.

За да постъпи на работа като охранител с трудов договор, лицето трябва да предостави удостоверение за образователния си ценз, свидетелство за съдимост, документ за липса на досъдебни поризводства за умишлено престъпление, медицинско удостоверение.

Търговецът, извършващ частна охранителна дейност, е длъжен да уведоми МВР за наемането на трудов договор на такива лица в срок от 14 дни.

Всички лица, наети на длъжност "охранител" са задължени да преминат през курс по първоначално обучение в специализирани учебни заведения, освен ако вече не притежават съответната професионална квалификация.

Курсът за обучение се изготвя по задължителна програма минимум от Академията на МВР.

При упражняване на охранителна дейност всички служители са длъжни да носят идентификационна карта със снимка, отличителен знак и униформено облекло.

Законът изрично уточнява, че охранителите могат да се използват физическа сила и помощни средства само когато не е възможно да изпълнят служебните си задължения по друг начин и като се съобразяват с конкретната обстановка, характера на нарушението на обществения ред и личността на нарушителя.

Под "помощни средства" се разбират "белезници, каучукови и пластмасови палки". Оръжие може да се използва само ако охранителят има разрешение за притежаването му.

На охранителите е забранено при осъществяване на дейността си да провокират трети лица към извършване на правонарушения.

Новините

Най-четените