Пандемията е увеличила усещането за корупция в целия Европейския съюз, но България остава на едно от челните места в това отношение, показва годишният доклад на изследване на международната организация "Трансперънси Интернешънъл" - "Глобален барометър на корупцията - ЕС".
Според част от европейците предприетите от правителствата мерки за управление на кризата с коронавируса не са били прозрачни и дори са били в лична изгода за определени хора.
Авторите на проучването отбелязват, че тези резултати са изключително тревожни, независимо дали става въпрос за държавна корупция и безнаказаност за неправомерни действия или за използване на лични връзки при достъп до обществени услуги, резултатите. Това според тях изисква незабавни и координирани действия за борба с нарастващия проблем.
В анализа към доклада се посочва, че разкритията са много сериозни, особено на фона на подготовката на общността да отдели милиарди евро за постпандемично възстановяване.
В анкетата за изследването са участвали над 400 хил. души от всички 27 страни членки. Самото изследване е било реализирано между октомври и декември 2020 г.
Според респондентите най-сериозно от корупция е засегнат секторът на здравните грижи. Въпреки че едва 6% от анкетираните потвърждават да са платили подкуп, за да получат достъп до медицински грижи, 29% признават, че разчитат на лични връзки, за да получат привилегирован достъп за здравни услуги.
Румъния и България се отличават и тук с най-висок процент на даване на подкупи - съответно 22% и 19%, докато в Чехия и Португалия са разчитали най-често на лични връзки и контакти - 54% и 46%.
Извън това 17% от българите признават, че самите те или някои от близките им са били изнудвани в обществена институция да дадат подкуп, за да получат помощ.
"В ЕС само 4 на всеки 10 души мислят, че тяхното правителство е управлявало пандемията по един прозрачен начин. Във Франция, Полша и Испания 60 или над 60 процента от анкетираните мислят, че няма прозрачност в управлението на пандемичната криза от техните правителства", показват резултатите от изследването.
Най-ниско е усещането за корупция сред жителите на Дания и Финландия, като там около 20% смятат корупцията в правителството за голям проблем в страната си. За сметка на това този дял сред гражданите на България, Хърватия, Кипър, Италия, Португалия и Испания, достига до над 85%.
В изследването си "Трансперънси интернешънъл" призовава правителствата на страните членки на ЕС да удвоят усилията, за да гарантират справедливо и равнопоставено излизане от настоящата пандемия. Унгария и Полша пък са упреквани, че са страни, използващи здравната криза като претекст, за да подкопават демокрацията чрез нови разпоредби.