На 4 юли сутринта фармацевтите излизат на протест, а собственици на аптеки ще внесат в здравната каса предизвестия за прекратяване на договорите си с НЗОК, обявиха от Българския фармацевтичен съюз (БФС).
Протестът е насрочен за времето от 9 до 9,30 сутринта, като от БФС поясняват, че в това време ще бъдат обслужвани само спешни пациенти.
"Нито един пациент няма да бъде върнат, всички ще бъдат обслужени, но настояваме за търпение и разбиране през този половин час", допълват оттам.
Причината за острото недоволство на съсловието е планирана промяна в начина, по който здравната каса плаща за отпускането на лекарствата, поети от обществения фонд.
Става дума за промени в наредба, които още са в етап на обществено обсъждане.
С тях се предвижда отпадане на ограничението за изписване на до три медикамента на една рецепта. Това според БФС означава, че цялата терапия на един човек може да се изпише на една рецепта.
Подобно обаче е проблем за аптеките по отношение на препаратите, които са 100% покрити от НЗОК.
За тях те нямат право да формират своя надценка в цената - касата плаща стойността до нивото при търговците на едро. Стимулът за аптеките да работят с напълно реимбурсирани препарати е фиксираната сума, която НЗОК им плаща за изпълнението на всяка такава рецепта. Тя е 5 лв.
Ако обаче тепърва цялата терапия може да минава през една рецепта, това значи по-малък приход за аптеките.
Затова от фармацевтичния съюз обявяват, че не могат да подкрепят промените "без ясен модел, гарантиращ запазването на плащането към аптеките".
"БФС е за оптимизация на процесите по предписване и отпускане на лекарствени продукти, включително за облекчаване на лекарите, фармацевтите и най-вече пациента, но това не може да става за сметка на аптеките", поясняват от съсловната организация.
Оттам смятат, че промените ще доведат до прекратяване на договорите на много аптеки с НЗОК и лишаване на пациентите от достъп до лечение.
Служебният здравен министър д-р Галя Кондева пък поясни, целта на промените е да се облекчат пациентите.
"Целта е значително да се облекчи достъпът на пациента, който трябва да си купува лекарства, изписани на няколко рецепти, а има пациенти с множество заболявания или трудноподвижни", коментира Кондева, цитирана от БТА.