"Наех адвокат и от правозащитната организация "Агора". Те не могат да разберат в какво точно съм заподозрян и обвинен. Вече втори ден не могат да получат информация. Надявам се вече да я получим." Това заяви пред Nova разследващият журналист от международната платформа Bellingcat, който бе обявен за издирване от Русия по неуточнен член от Наказателния кодекс.
Платформата за журналистически разследвания Bellingcat от години разследва дейността на руските служби в Европа и по света, включително и по случаите с отравянето на Сергей Скрипал, отравянето на Алексей Навални, свалянето на малайзийския самолет над Украйна и ролята на Москва в кампанията на сепаратистите в Каталуния.
Според Грозев именно това е причината за интереса на руските власти към него, тъй като той е водещата фигура в разследванията по темата за Русия.
Той посочва, че от поне няколко години руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) имала "огромен проблем с разследванията на Bellingcat", тъй като с работата си платформата е разбила мита за непобедимостта на руските служби.
"През 2019 г. наше разследване нанесе сериозен удар на техните служби. То беше за убийство в Берлин на чеченски бежанец. Практически нашето разследване беше основно доказателство в съдебна зала, с което представител на ФСБ беше осъден до живот и в момента той е в берлински затвор. И в края на 2020 г. разкрихме кой е отровил Навални, но и го направихме по начин, по който практически унизихме ФСБ. За мен това е моментът, в който определени инструкции са спуснати от Путин. Това е информация, която ми е дадена от близки до него, така че съм сигурен", каза Грозев.
Той разкрива, че с колегите му са получавали сигнали от информатори да внимават с нови познанства, особено ако става въпрос за хора, които държат да се запознаят с тях.
По думите му единственият знак за това, в което може да е обвинен, се виждал в публикация на държавната медия "РИА Новости", която цитира неназован свой източник, според когото Грозев е обвинен в нарушаване на закона за отразяване на военните действия.
Журналистът изрази повече притеснения от възможността да бъде отвлечен или убит, отколкото да бъде предаден на руското правораздаване.
"Най-големият риск в момента е някой да реши да извърши на своя глава услуга на Кремъл и да причини или смърт, или да се опита да ме отвлече", посочва той.
"Ако трябва определя откъде най-вероятно ще дойде опасността, тя идва от такива военизирани наемници като "Вагнер", които в борбата си да покажат пред руското общество, че те са по-ефикасни от официалните власти, биха могли да извършат такова престъпление", коментира още Грозев.
Затова и той и колегите му предприемат сериозни мерки за сигурност, включително и да не разкриват никога местоположението си.
"Поне от 2-3 години не само аз, но и колегите от "Белингкат" имаме особен режим на пътуване, с купуване на билети в последния момент, за да не може да бъде лесно разгадано къде пътуваме, какво разследваме. Сега нещата минават на качествено друго ниво. За да се върна в Австрия, където живея, трябва да променя значителна част от билетите си, за да не попадна на територията на страна, която може да извърши услуга на Кремъл", каза Грозев.
Той вярва, че ако се стигне дотам, би познал агент на ФСБ или някой наемник, изпратен да се разправи с него.
"Повечето от наемниците са бивши представители на "тайните служби". Те имат определен подход и определени гафове, които правят - използват последователни паспорти за фалшивите си личности, изпращат съобщения с незащитена връзка. Голямата корупция в Русия ни позволява да купуваме данни в реално време на мобилните им оператори, да следим тези, които са най-опасните за нас", коментира той пред bTV.
Журналистът обяви, че чужди правителства са се свързали вече с него, а българското - все още не. Холандия, Австрия Швеция и Естония са предложили помощ на Грозев. Според него е странно, че нашето правителство не е направило опит да се свърже с него. Грозев благодари на четирите български партии, които все пак са се свързали с него.
Разследващият журналист беше обявен за издирване на 26 декември от Русия. От Министерството на външните работи на България обявиха, че са извикали на разговор руския посланик у нас Елеонора Митрофанова в първия работен ден след празниците.
Той отрече да си сътрудничи с чужди служби, като например с британското разузнаване, в което го обвинява Русия.
"Ако част от тези обвинения бяха верни, щеше да означава, че руснаците имат някакви доказателства - кадри, мейли, комуникация", посочи той.