На 20 декември отбелязваме Игнажден - един от най-значимите празници в народния и православния календар.
В старите поверия се казва, че на този ден се ражда новото слънце, а в миналото на Игнажден се е посрещала новата година.
За православната църква днешният ден е свързан със Свети Игнатий Богоносец.
Той е ученик на Йоан Богослов и втори епископ на Антиохийската църква. На иконите светецът е изобразяван редом до лъвове, защото според житието му е бил разкъсан от дивите животни на арена в Рим.
Посрещането на Игнажден в българската култура е свързано с различни традиции, най-важната от които е полазникът.
Полазник се нарича първият човек, който влезе в дома ви на Игнажден. Вярва се, че по полазника може да се гадае каква ще е година за семейството.
Ако първият човек, който прекрачи прага ви, е щедър и позитивен, ви чака лека и щастлива година.
Традициите за празника казват и че на Игнажден не бива да изнасяте нищо от дома си, включително и боклука, защото така "изнасяте" късмета на семейството.
За да пазите къщата си от негативна енергия през следващата година, е важно още на днешния ден да не спорите и да не влизате в конфликти с близките си.
На трапезата за Игнажден обичаите повеляват да не слагате месо, тъй като денят влиза в периода на Коледните пости.
За празника е прието да се приготвят ястия с жито, зеле и картофи. В някои краища на България на днешния ден правят колачета (гевреци) във формата на кръст и ги поставят на трапезата, за да предпазват семейството от зли сили.
Вечерта семейството се събира около масата, а най-възрастният благославя трапезата.
Задължително се пали свещ и с нея се прикадява дома, за да се изгони злото.
Днешният ден е личен празник за всички, които носят имената Игнат, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Искра, Искрен и Светла.
Въпреки че денят е свързан със Свети Игнатий Богоносец, имен ден празнуват всички, чието име означава огън, пламък, светлина и искра, защото се смята, че от днес "слънцето се ражда" и светът се подготвя за ново начало.