"На всеки 100 заразени четирима умират. Принудени сме да вземем мерки." Това заяви пред bTV здравният министър Стойчо Кацаров, мотивирайки предложения пакет от противоепидемични мерки от здравното министерство, който ще влезе в сила от 7 септември, вторник.
"Ние не изгаряме от желание да налагаме мерки, принудени сме да го направим и то не заради нарастващия брой заразени, а заради стръмнонарастващия брой на заетите болнични легла и увеличението на смъртните случаи", заяви служебният министър на здравеопазването.
По думите му ограниченията са били съгласувани с експерти в областта, като от МЗ са се постарали те да постигнат оптималния баланс от щадящост и ефективност. Мерките са съгласувани и с професионални организации, съобразени са и с някои предложения в над 40 становища, които са получили от здравното министерство, допълни още Кацаров.
Той коментира, че ако е имало по-висок дял на ваксинираните хора у нас - 60% от населението, е можело дори да се отмени носенето на маски.
Кацаров наблегна на това, че ако и персоналът, и посетителите на дадено заведение или клуб са на 100% ваксинирани и/или преболедували, има възможност голяма част от мерките да отпаднат. Важното е да се представи "зелен сертификат".
"Ако тези мерки не са достатъчни, за да овладеят епидемичната вълна, ако продължи да нараства приемът в болниците, ще се наложат допълнителни мерки. Националният план предвижда, че ако цялата страна навлезе в тъмночервен сценарии, тогава ще останат да работят само яслите и детските градини", обясни Кацаров.
Според него в момента се обмисля опцията за някои категории професии да има задължително предпазване, като тук попадат служителите в старческите домове и в лечебните заведения.
Той обаче уточни, че това не означава всъщност задължителна ваксинация за тези сектори. Обсъжда се регулиране на тези процеси с редовно тестване или сертификат за преболедуване или ваксинация.
Здравният министър определи новата методика за определяне на изплащането на допълнителните пари за служители на първа линия като по-справедлива.
"Преди всеки досег до COVID-19 е бил таксуван с 1000 лв. Ако сте лекар, който работи цял месец в отделение с болни от коронавирус, взимате също толкова като лекарят консултант от друго отделение, консултирал един пациент веднъж", даде пример Кацаров.
Относно опцията за прилагане на трета ваксина, той поясни, че е възложил на експертна група в министерството да излезе със становище при кои хора и при пациенти с какви заболявания ще е необходима.
"Това ще стане вероятно още другата седмица, след като този съвет издаде съответните препоръки", каза Кацаров.
Той уточни, че трета доза няма да бъде предлагана масово, тъй като това би изисквало промяна в правилата.