Отдушник с най-малко рискове - държавният главен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев определи новоприетите отпускания на мерките за овладяване на ситуацията с коронавируса, които идват на фона на постоянния ръст при новозаразените.
"При разхлабване на мерките има и двете страни - бизнесът, който се радва, че ще заработи и високите данни за вируса. Искаме да проверим дали работи този метод на постепенно отхлабване на различните сектори", коментира пред БНТ Кунчев.
Той обясни, че всяко решение на здравните власти за промяна на мерките трябва да е в баланс между тези два интереса - на бизнесите и хората, които искат да продължат да работят, от една страна, и на данните за новорегистрираните случаи.
"Търсенето на баланс между двете е много спорно и 1% е разликата между хората, които считат, че не трябва да се разхлабват мерките в сравнение с тези, които искат да се разхлабват мерките", коментира още Кунчев.
Той обясни още, че вземането на решенията не винаги зависи само от съветите на лекарите и шефовете на болниците, тъй като тогава те винаги биха били по-затегнати. Когато политиците в крайна сметка взимат окончателните решения, се отчита и другата страна - тази, че хората имат нужда от глътка въздух.
Здравният експерт изтъкна, че все още е твърде рано да се търси ефекта от мерките, като в момента от особена важност е да не се продължи ръста в новите случаи. Ако това не се случи и не се пречупи тенденцията за ръст, ще се мине отново към допълнителни ограничения, които да осигурят ненатоварване на болничните заведения.
"На фона на това, което се случва в Европа, не са толкова лоши данните, в сравнение с естонските и словашките данни", коментира още той.
Според него трябва да се преосмисли и мярката със "зелените коридори" за ваксиниране. В края на април месец личните лекари и пациентите ще имат избор на ваксини. Кунчев се надява, че коронавирусът е в състояние да се поограничи и изчезне, но дали щяло да стане - било друг въпрос. Най-лошият вариант би бил, ако COVID-19 стане сезонен и за всеки един негов вариант да се прави ваксина всяка година.