Лидерите на 20-те най-развити държави обявиха план за увеличаване на глобалния БВП с 2.1 на сто или с над 2 трилиона долара през следващите пет години. Това ще стане чрез инвестиции в инфраструктурата и засилване на търговския обмен, които да доведат до „милиони работни места", като страните в Клуба на богатите ще се контролират взаимно дали спазват поетите ангажименти.
Те изглеждат доста амбициозни на фона на кризата и рецесията, в която много от глобалните икономики се намират. Премиерът на Австралия Тони Абът добави сред целите насърчаване на ролята на жените в световната икономика, както и борба срещу практиките на големите корпорации да избягват плащането на данъци.
Путин трябва да поспи
Срещата на върха се проведе в Бризбейн, Австралия, а руският президент Владимир Путин напусна преди края й и преди разпространяването на официалното комюнике. Причината са тежките критики, които той получи заради кризата в Украйна, макар официалният дневен ред на разговорите да бе свързан с икономически и екологични въпроси.
Руският президент имаше напрегнат разговор с британския премиер Дейвид Камерън, последва заплаха за физическа конфронтация от австралийския премиер Тони Абът. Канадският премиер Стивън Харпър заяви на Путин: „Предполагам, че ще стисна ръката ви, но имам да кажа само едно - изтеглете се от Украйна".
Президентът на САЩ Барак Обама заяви от своя страна, че „агресията" на Москва в Украйна представлява „заплаха за света", а Великобритания заплаши с нови санкции, в случай че Русия не спре да „дестабилизира" своята съседка.
Междувременно Путин увери, че спадащите цени на петрола няма да се отразят на руската икономиката, макар черното злато да е основен износен продукт на Русия. Той си тръгна от Австралия, тъй като бил изморен и трябвало да поспи заради дългия полет до Москва.