Група, водена от "Уестингхаус Електрик Къмпани" заедно с още осем европейски партньори, спечели проект по програма "Евратом" за гарантиране на сигурността при доставките на ядрено гориво за руските реактори в ЕС.
Финансирането на ЕС в размер на 2 млн. евро (2 240 400 долара) цели диверсификация на източниците на гориво за централите с руски дизайн в съответствие с международните стандарти за атомна безопасност.
Пет държави в ЕС, включително България с АЕЦ "Козлодуй", са изцяло зависими от руските доставки на ядрено гориво.
"Решението, взето от ЕС - да финансира този проект, е от изключително значение", сподели Ив Браше, президент на „Уестингхаус" за Европа, Близкия изток и Африка. „Така Европейският съюз демонстрира, че има сериозни намерения по отношение на вземането на мерки за подобряване на енергийната сигурност чрез диверсификация на източниците на ядрено гориво."
Проектът на консорциума, координиран от "Уестингхаус", се фокусира върху лицензирането на доставчици на алтернативно ядрено гориво за проектирани в Русия реактори с вода под налягане (тип ВВЕР), опериращи в ЕС.
Към настоящия момент в ЕС има 131 атомни електроцентрали, над 60% от които са базирани на технологии на „Уестингхаус" (американски или европейски проекти).
Партньорите в консорциума са: VUJE, ÚJV Řež, Технологичен университет Lappeenranta (LUT), Национална ядрена лаборатория (NNL), NucleoCon, Национален научен център „Харков" към Институтa по физика и технологии (NSC KIPT), Институт за транс-уранови елементи към съвместния изследователски център на Европейската комисия (JRC-ITU) и Enusa Industrias Avanzadas (ENUSA).