В момента не сме в криза. Износът расте, икономиката расте, безработицата е ниска - какво искаме. Заплатите догонват икономическия успех. По-добре да се направи, така че икономиката да работи на по-високи обороти. Това заяви пред Nova банкерът и финансист Левон Хампарцумян.
По думите му макар цените да са се вдигнали, икономиката не е спряла, а хората използват спестяванията си да контрират инфлацията.
"Докато имат какво да харчат, не е лошо. Може да очакваме плавно повишаване на лихвите. Банките трябва да го правят внимателно, за да не спънат икономиката", обясни Хампарцумян.
По думите му причината за сегашната криза и сериозният ръст в цените не е само в ефектите на ковид кризата и войната в Украйна, но също така е следствие и на това, че веригите за доставки се скъсяват, за да станат по-устойчиви.
"Утре ще се взимат стратегически решения - къде ще бъдат разположени производствени мощности, важна инфраструктура. Ако нашата позиция е неустойчива, това означава, че други, които изглеждат по-устойчиви и мотивирани, да получат повече, отколкото ние", заяви финансистът.
По думите му ситуацията с цената на хляба е такава, че не може да се очаква спад в цената му въпреки взетите от правителството мерки за 0% ДДС.
"С удоволствие ям бял хляб. Няма да стане по-евтино. Ако търсиш хубав хляб, той е скъп. Самата идея, че българите набиват хляб от сутрин до вечер, е наивна. Хората, които обичат хляб, ще си преработят бюджета", коментира Хампарцунян.
По думите му производството и търговията с хляб в много голяма степен попадат в сивата зона на икономиката, като за държавата ще е много трудно да се пребори с това.
Сегашната мярка според него има смисъл от гледна точка на изсветляване на този бизнес.
Според него ще се изравнят позициите на онези, които досега са крали ДДС с редовните производители. Според него обаче това едва ли ще може да продължи дълго, тъй като ДДС е един от основните приходи на държавата.
"Диференцираните ставки трудно се администрират, започва арбитраж от съобразителни хора, които се замислят как да се възползват", обясни Хампарцумян.