Ръст в цената на парното и топлата вода между 29% и 330% са поискали топлофикационните дружества в зависимост от населените места. Това става ясно от публикуваните заявления на дружествата на страницата на на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), съобщава БНР.
Най-високо е исканото увеличение във Велико Търново, където ръстът в цената достига 330 на сто. Най-ниско е в Пловдив - 28,1%, а в София е 29,1 на сто.
Изчисленията им обаче не отчитат фактори като отпуснатите компенсации от държавата и спрените доставки на природен газ от Русия, които оказват влияние върху цените на газа.
Преди седмица един от членовете на регулатора - Александър Йорданов, бе изслушан в парламентарната енергийна комисия за исканията на компаниите.
"Да, има искания за увеличение. Няма искания за намаление на цени. Всякакви коментари по повод ценовите заявления, преди ние да сме отчели и резултата от компенсациите, които дружеството са получили, по-скоро биха изкривили представата на обществото по отношение на това какви ще бъдат цените", заяви тогава той.
Енергийният министър Александър Николов също предупреди вече за възможен двуцифрен скок на парното и топлата.
"Топлофикационните дружества са с различен модел на работа, съответно различен ефект ще има върху крайната цена, тъй като ефективността на управлението и начинът на работа на самите технологични решения са различни. Когато природният газ е повишен няколко пъти, колкото и тежко да звучи, повишение от няколко десетки процента не е неочаквано. Дали ще се търсят решения, които да компенсират потребителите - със сигурност. Със сигурност това ще бъде коментирано на ниво МС, и ниво вицепремиер - премиер", коментира Николов.
Предстои енергийният регулатор да излезе със свои изчисления с колко ще се променят цените на електро- и топлоенергията от юли.
Очакванията са токът за бита да поскъпне с около 3-4%, докато цените на парното и топлата вода средно за страната да се увеличат с около 40%.