На фона на рекордното поевтиняване на руската рубла и на масовото теглене на спестявания в страната, Централната банка на Русия излезе с решение да повиши над два пъти основния си лихвен процент от 9,5% на 20%.
В понеделник рублата се срина до рекордното дъно от 119.5 рубли за един щатски долар - спад от внушителните 30% спрямо миналия петък.
Причината за това дъно в стойността на руската валута е поредицата от нови санкции, наложени на Русия от страна на Европа и САЩ заради инвазията в Украйна, включително изваждането ѝ от глобалната мрежа за финансови плащания SWIFT.
Това доведе до оформянето през уикенда на дълги опашки пред банкоматите в редица руски градове.
В официална позиция Централната банка на Русия обяснява, че тези нови мерки имат за цел да компенсират "нарасналите рискове за обезценявана на рублата и инфлацията".
Този ход ще доведе до сериозно увеличение на лихвите по депозитите в руски банки, което от банката се надяват да компенсира обезценяването на парите и да не "изяде" самите депозити.
Очакванията са също така Централната банка да забрани използването на частни спестявания от банките или ще ги ограничи много силно.
По-рано днес стана ясно, че в страната вече е била издадена и забрана на брокерите да продават ценни книжа на клиенти, които не са руски граждани.