Сефте - ще кажем една добра дума за МВР. Известното с раздутия си бюджет и армията си от дарители силово ведомство показва първи признаци на здрав разум, когато става въпрос за пестене на пари. Катаджиите от днес ще използват таблети, за да проверяват дали документите на спрелия водач са валидни, налагани ли са му наказания с фиш и дали колата му е със задължителната „Гражданска отговорност".
Системата ще се развива и още - през нея ще се пишат електронни фишове, а с GPS данните КАТ ще има по-прецизна статистика за зоните, където има риск от катастрофа. Може би най-ключовото е, че в реално време ще може да се следи какво прави всеки един пътен полицай - къде се намира, проверява ли автомобил, всичко наред ли е с този автомобил и с водача му и т.н. Покрай това може да понамалее употребата на кодовия израз „Какво правим?".
В частния бизнес у нас такива системи има от поне десетилетие. Явно накрая и полицейските шефове са разбрали, че през XXI век има и по-ефективни инструменти от тефтерите, намачканите карти и пукащите радиостанции. Това е важно, като се има предвид колко хора загиват всяка година по пътищата.
Не се знае колко точно струват устройствата (и колко някой се е облажил покрай тях), но ако не бъдат бързо побългарени, ще си избият парите. Както бавно, но славно си избива парите всяко парче от недостроеното е-правителство у нас.
Ето че можело от таблетите да се извлече някаква полза. Да си признаем, малко се съмнявахме, след като ГЕРБ реши да зарадва депутатите си с по един преди време. Струващите 207 хил. лв. устройства трябваше да подобрят комуникацията между депутати и министри (как я подобриха - видяхме).
Вместо това iPad-ите отидоха при близки и роднини или просто се използваха за четене на вестник по време на парламентарния контрол. По-добре да бяха оборудвали 150 катаджии още тогава.