Във ВМА под ръководството на ген. Стоян Тонев са спасени много животи, но трябва ли вкупом да оглушаваме, щом черно на бяло излизат доказателства за финансови нередности в болницата? Защото точно това се случва. Новината за одита на Министерство на отбраната едва проби в медиите и то там, където проби.
А новина има, дори и по стандартите на българските медии, които виждат предимно в жълто.
Да припомним казуса - ръководителят на Клиниката по дерматология проф. Мирослава Кадурина притежава и частна фирма, работеща на финансовия гръб на ВМА - и то с одобрението на ген. Стоян Тонев - дългогодишен ръководител на болницата, пенсиониран с почести от ВМА като „човек, оставил ярка диря и индивидуален стил на управление".
Къде е сега тичането на репортерите и живите включвания - същите, които умират да обясняват всичко, което ни заобикаля с "прости думи на хората", и които след няколко дни ще съпровождат на изхода на София пътуващите за 3 март, за да ни осведомят в реално време за пътнико-потока към Гърция? Къде отиде хъсът на журналиста, винаги на пост за температурни рекорди през лятото, за снеговалежи през зимата и за симптоми на ебола в България?
Премиерът Бойко Борисов "уволни" ген. Тонев с един коментар във Фейсбук. "... няма „свещени крави" - ако има виновни, ако някой не си е свършил работата или е злоупотребил с позицията си - то виновния трябва да бъде отстранен и наказан според закона. Затова искам да подчертая, че всички трябва да са спокойни, ако си вършат съвестно работата..."
Генерал Тонев разчете правилно посланието на началника си и направи единствения правилен ход- подаде оставка от парламента и вече не е депутат.
И все пак няколко въпроса:
Защо одитът на министерство на отбраната във ВМА, който е от август, вижда бял свят чак сега?
Защо това става през разследване на телевизия (браво за колегите от бТВ), но все пак - не беше ли по-редно за одита на клиниката по дерматология да разберем от пресконференция на Министерство на отбраната или на новия началник на ВМА д-р Николай Петров?
Каква е отговорността на самия д-р Николай Петров, който работи във ВМА от 1992 г., а от 2007 г. е заместник-началник по диагностично-лечебната дейност?
Защо прокурорската проверка също е в тайна - започнала е точно преди месец, и има ли общо нейното неоповестяване с факта, че ген. Тонев беше депутат от управляващата партия?
На фона на скандала, освен медийната неадекватност лъснаха, и още две.
Едната на Българския лекарски съюз (БЛС), за когото чуваме само, когато трябва да се спори за пари от НЗОК. През останалото време от годината лекарите са на сянка и избягват каквито и да било позиции, камо ли по горещи теми.
И другата - на тежката артилерия на ГЕРБ. Чели-недочели Фейсбук статуса на началника си, новата председателка на комисията по здравеопазване Даниела Дариткова и интелектуалната й двойничка Десислава Атанасова застанаха на амбразурата в защита на професионализма на ген. Тонев, забравяйки напълно за интереса на данъкоплатците, който искат-не искат покриват дълговете и на ВМА, и на здравната система, понякога и с живота си.