Те са повелите на информацията, на годишните отпуски, на обедните почивки, на киселите усмивки, на законовите вратички. За всеки техен подпис и печат се вият опашки, те са държавната администрация на Република България. Те разрешават, удостоверяват, съгласуват, регистрират, лицензират, контролират, глобяват ... 140 хиляди души
Това са хората, които ви опъват нервите, на чието стъкло пише "тук не е информация", "връщам се след 15 минути", "днес не работим с граждани". Половината от тях цъкат FarmVille във Фейсбук, другите решават судоку.
Разбира се, всяко обобщаване е крайно манипулативно - и сред т. нар. чиновници се намират готови да помогнат, любезни, работливи, познаващи закона.
Има обаче една голяма несправедливост - на всички тези хора, ние данъкоплатците плащаме осигуровките - и за пенсия, и за здраве, и така вече 15-та година, откакто се въведе статутът на "държавния служител".
Периодично в публичното пространство някой опитва да постави въпроса дали все пак не е по-справедливо държавните служители сами да поемат осигуровките си. Ако не тези за пенсия, то поне тези за здраве, или обратно, а най-добре и двете.
В България може и да има ниски данъци, но всеки който прави частен бизнес ще ви каже, че осигуровките са убийствени особено за дребния и средния бизнес.
Дефицитите на НОИ и на Здравната каса са просто върха на айсберга, който представляват пазарът на труда и здравната ни система. Едно леко отклонение - според статистиката на НОИ инвалидите, които получават добавка към пенсията си, са почти половин милион (?!).
Във вторник министър Петър Москов, може би окрилен от рейтинга си, предложи държавните служители, които получават над 720 лв. месечно, сами да плащат здравните си осигуровки. Според сметката му само от служители в ръководеното от него ведомство, ще се спестят 1.7 млн. лева годишно.
По-интересна ще е аналогичната справка на вътрешния министър Румяна Бъчварова, където всъщност е най-голямото "социално" перо. На фона на 140 хиляди държавни служители, над 50 хиляди от тях са в структурата на МВР. Няма да отваряме темата за заплатите при пенсиониране, въпреки че трябва.
Невнасянето на осигуровки от страна на служителите в публичния сектор може привидно да изглежда социално справедливо, но то създава неравноправно конкуриране между работодателите от частния сектор и публичните институции.
Преди Москов на същия акъл беше Симеон Дянков. Предложението на бившия финансов министър извади данъчните на протест. Истината е, че политиците се страхуват от чиновниците особено преди избори, а с непредвидимостта на българските политически мандати, изборите винаги се виждат някъде в хоризонта.
Ех как обичам като почнете да обобщавате.... Всички били киселяци, всички били играели Фармвил и не знам какво си. Ако искате после да направим анализ защо плюят по всички драскачи, просто обобщаваме (не казвам журналисти, защото горната статия не е някакво журналистическо творение). Уважавам работата на всеки, който си я върши съвестно, независимо държавен или частен служител. Псувам всеки, който е мърляч, независимо къде работи. Колкото до осигуровките, въпроса не е прост изобщо. Ако си плащат осигуровките държавните служители, ще се събират доста повече пари за здраве и пенсии, но от друга страна тези хора ще обеднеят с около 30%. Кой от нас всички е съгласен да му намалят заплатата с 30%? А заплатата в общия случай дори не е и много висока.
Един такъв държавен служител закъснял за робота.. - Защо идваш толково късно? - го попитали - Ами, успах се... - ?!? - Ама, че ти и у вас ли спиш бе?!
Мисля си дали не е Дискриминация едни да си плащат ЗОВ както и ДОО както и да осигуряват другите които не внасят нищо а получават понякога в пъти повече от осигурителите си