* Броени часове след публикуването на този текст, Министерството на правосъдието изненадващо оттегли проектозакона, който ограничаваше правото на глас на всички български граждани, живеещи трайно в чужбина.
Обяснението: проектът не е бил съгласуван със служебния министър Мария Павлова. От обяснението на институцията обаче става ясно, че кабинетът не се е отказал напълно от идеята си - министърът смята, че изискването за уседналост не бива да важи само за българите, живеещи в страни от ЕС. Това би попречило на изселниците в Турция да гласуват - но покрай тях ще бъдат ощетени и хилядите българи в САЩ, например.
Когато заплахата надвисне, империята отвръща на удара. След цирка на блокадите по границите и страхът дали ДОСТ ще влезе в парламента, министерство на правосъдието предлага промени в Закона за българското гражданство, закона за вероизповеданията и Изборния кодекс.
Въвежда се изискване за уседналост, а българите в чужбина няма да могат да гласуват, нито в Турция, нито където и да е по света. С един удар - два заека. Никакви заплахи от Турция, никакви главоболия. И никакви алтернативи. Просто няма да гласувате, и това е.
Но как ЦИК ще определи дали даден гражданин е пребивавал в България през последните три месеца или не?
Друг е въпросът, че България отдавна е емигрантска държава, поне два милиона от 6 810 341 присъстващи в избирателните списъци от години не живеят на родна територия. Но сигурни ли сме, че искаме да им забраним да гласуват? 117 618 хиляди гласували в чужбина не променят резултата на никой, още по-малко 19-те хиляди на ДОСТ или 13-те хиляди на ДПС.
Само че знакът, който България ще прати на българите, които си тръгнаха оттук, защото не намериха работа, смисъл или благоприятна среда, ще бъде еднозначен. А те не го заслужават, нищо че много малко от тях си правят труда да стигнат до изборните секции.
В случая се премахва една форма на гласуване, без да се предлага алтернатива. Германия също не открива секции в чужбина, но там може да се гласува по пощата. Нещо неприложимо за нашите условия, защото тогава от Турция ще потече една кореспонденция, едни фермани... край няма да има. А електронното гласуване, макар и предвидено за въвеждане още от следващата година, изглежда в далечното бъдеще.
Но служебното правителство е експерт по подобни хватки. По същия начин бе премахнато и постановлението за бежанците, но за бежанците освен на Европа, на никой не му пука така или иначе.
Пак по линията ДОСТ се забраняват даренията от чужди държави на религиозните вероизповедания, като се поставят рестрикции при назначаването на чужди граждани за религиозни служители.
Единият от тримата турски граждани, експулсирани заради насаждане на антибългарски настроения, Ибрахим Таранджъ е един от спонсорите на ансамбъла за песни и танци "Кърджали".В смесените райони даренията от Турция са нещо обичайно, а предлаганите промени ще ги прекратят.
Нека службите да проверяват даренията, да има регистър, но дали всички парични потоци с произход чужбина трябва да бъдат спрени? От това ще пострадат и другите вероизповедания: Католическата и протестантската църква, които главно се финансират от чужбина. А дали българската държава ще може сама да се погрижи за рушащите се по селата джамии?
Затова нека не се плашим с националната сигурност, нищо че главнокомандващият е генерал. А предлаганите промени трябва внимателно да се огледат, та да не стане вместо да изпишем вежди, да избодем очи.