На 7 декември е церемонията по първата копка на газопровода "Южен поток".
В края на работния ден на 6-и декември от пресцентъра на Министерския съвет съобщиха:
"Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев ще връчат утре, 7 декември, договори по Оперативна програма "Конкурентоспособност" на стойност 26 млн. лева (виж вдясно)".
Съобщението за пиарската проява, появило се в самия край на работния ден, осмисли отговора на въпроса ще ходи ли министър-председателят Бойко Борисов на руското черноморско пристанище Анапа, където е събитието. Дотогава от пресслужбата любезно отговаряха с "Ако има нещо, ще ви уведомим" на въпроса ще лети ли Борисов до Анапа. Но не казваха и "Не, няма да пътува".
Отговорът на този въпрос за нас е важен - почти колкото за руснаците дали президентът Владимир Путин има (сериозно) заболяване или болките в гърба са ... спортна травма.
Премиерът беше поканен в началото на ноември - заедно с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и шефа на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов. БЕХ е страна по договора с "Газпром" за строителството на тръбата през българска територия.
"Като говорих с президента Путин, се разбрахме да се чуем допълнително - кога той ще дойде в България и съответно дали пък аз няма да искам да отида на тази първа копка, но от тогава не сме се чували. Като се разбера с него каква ще бъде политиката до края на годината, ще ви кажа. Така че сега само се говори, но никой освен мен не знае", заяви Борисов в средата на ноември.
Според предварителните съобщения на събитието в Анапа са поканени и лидерите на останалите страни, през които минава тръбата. Акционери в "Южен поток" са "Газпром" (50%), италианската Eni (20%), както и немската Wintershall и френската EdF с по 15%.
Предвид факта, че премиер на Италия вече не е добрият приятел на Путин и негов "европейски агент" Силвио Берлускони, а технократът Марио Монти, едва ли той ще отиде на тържеството. Трудно е да си представим, че там ще е германският канцлер Ангела Меркел, както и френският президент Франсоа Оланд. Все пак, именно германецът Йотингер, еврокомисар по енергетиката, на няколко пъти напомня, че проектът не е съгласуван с Брюксел (и от българска страна) и нарушава изискванията на Третия енергиен пакет.
Но тръбата преминава и през Сърбия, Словения, Австрия, Унгария, с отклонения и през Босна и Херцеговина и Хърватия, преди да стигне крайната точка - Тревизо. От бившите югорепублики може и да се появи някой правителствен лидер, по всяка вероятност от Белград. Енергийният министър Александър Новак вече поиска заем от Руската федерация заради тръбата - $300 000 тази година, останалите - следващата.
Дали някой добър съветник не е подсказал на премиера да не пътува до Анапа? Или Борисов се прави на сърдит, че Путин не дойде в България. Макар че имаше уважителната причина - болките в гърба.
Няма да отиде обаче и вторият поканен - министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Според сайта на МИЕТ на 7 декември Добрев ще е на посещение в Бургас. Поводът - кръгла маса за безопасността на трафопостовете. Нали помните, че там гръмна трафопост в блок и остави без дом семейства. Според сайта на МС - ще е в "Шератон" за чековете по договорите.
Значи, може би ще отиде Андонов - шефът на БЕХ. Не сме сигурни. Пресслужбите мълчат.
Добре, да теглим чертата. Що така не уважаваме руснаците?
Газопроводът минава през руска територия и води толкова, колкото и през българска - около 230 километра, обявиха преди време от "Газпром". А нашият министър Добрев казва, че през българска територия трасето е дълго близо 538 км. На кого да вярваме - защото дължината се определя, ако маршрутът е предварително ясен? Явно не е, след като и Брюксел критикува за същото.
През изключителната икономическа зона на Турция се падат около 470 км. Затова е поканен и турският енергиен министър.
Най-близкото до ума обяснение е, че нещо сме се поразсърдили на руснаците. Странно обаче за какво? Задето проектът за "Южен поток" ще се изпълни според техните очаквания ли? Въпреки че Борисов и Добрев "забравиха" да обяснят какво точно подписахме за "Южен поток", живеем в свят, в който, благодарение на Интернет, информацията също се глобализира.
Според английския вариант на сайта Pravda.ru България няма да похарчи нищо за строителството на тръбата през нейна територия. Първоначалното намерение е било София и "Газпром" да финансират 30%, а останалите 70 на сто да бъдат осигурени чрез заеми. Но след като българската страна е декларирала, че не е в състояние да го направи, е приложена друга схема.
И тя означава, че колкото по-скъпо струва тръбата (а ние не знаем колко - по неокончателна оценка е 3.2 милиарда евро), толкова по-дълго ще сме лишени от транзитни такси. На практика "Южен поток" ще бъде построен за сметка на изгубените транзитни приходи, цитира авторът на статията Валентин Стоянов, бивш съветник към парламентарната енергийна комисия. Но и да не го цитира, това е повече от ясно.
"Няма нужда да си баба Ванга, за да прогнозираш, че българите ще се почувстват ограбени след като приключи българската част от тръбата (по график през 2016 г.)..."
Няма нужда да си баба Ванга, за да прогнозираш, че сме прецакани.
А в Анапа Борисов все пак праща цял министър - Лиляна Павлова. Поне това стана ясно привечер. Сигурно и тя се е изненадала на рождения си ден.
Павур Обамата го беше направил това което питаш, ама нали не искате (шистов) газ от Шеврон. Американците като по-глупави обаче искат и сега газа им е май- 5 пъти по-евтин от нашия Нищо, Павур-овците имат кинти да плащат....
Бички Май е си чел новини в последната година. Последната причина да имат евтин газ е Близкич изток. Не чу ли че започаха да си копаят (дажи и да изнасят) свой, шистов ? Чувствам се неудобно да ти съобщявам такив стари претоплени новини
Просто копирам произволен линк от скорошни новини, това ми попадна пред очите първо: http://www.mediapool.bg/следваща-студена-война-бумът-на-газовите-сондажи-безпокои-русия-news197920.html И по-точно частта: "...Експертите прогнозираха, че природният газ на САЩ свършва, но тогава шистовият газ наводни пазара и цените спаднаха. Русия изнасяше огромни количества за Европа и други страни за около 10 долара за единица, но сегашната цена в САЩ е около 3 долара за същото количество. Този вид математика привлече вниманието на енергийните компании и на политиците по света. Някои правителства започнаха да си представят бъдеще с по-малко руски природен газ..." От 10 на 3, а?
Оня, който... То и България все повече обеднява и населението става все по-неплатежоспособно, но строежа на МОЛ-ове и хипермаркети продължава. Така и с руснаците, докато има далавера, ще ни продават газ скъпо и прескъпо. После, „я камилата, я камиларя, я султана!” Така и с твоите прогнози.......
ПАвур Че кво общо има географията? Американците ако изнасят нещо само на съседно Мексико ли могат да го изнасят, че е най-близо? Естествено не съм газов експерт, ама ако там струва 3, ако ще на магарета да го носят дотук, все под 10 ще е..... А ако географията е виновна, що сме най-близо до източника сега, а плащаме най-скъпо?
Основната причина за бума на добив на шистов газ в САЩ, е че според законодателството собственикът на земята е и собственик на това което се намира под нея. Така американският фермер вместо да копае царевица, решава да продаде това което се намира под нивата му и за нула време да стане милионер. В Европа обаче, не е така - подземните богатства са собственост на държавата и това значително усложнява процедурата по добиването им. В САЩ 1 MBtu (милиона британски термални единици, така се продава газа) струва около $ 4,5, в Европа - около $ 11-12, в Азия - $15. Затова е най вероятно износът на американски шистов газ (когато той започне) да бъде насочен именно към Азия. Защо е важна географията? За да стигне американският газ до Европа е необходимо да бъде втечнен, транспортиран с кораб през океана и регазифициран на европейска територия. Това ни покачило цената на газа до около $11 за 1 MBtu. Но тук има и една друга уловка - шистовият газ е с по-лоши качества от конвенционалния, т.е. е необходимо да се втечнява и продава по-голям обем, за да продаваш необходимите Btu, което покачва цената до около $ 12 за 1 MBtu, което пък прави американският газ неконкурентен на европейския пазар. Местният добив на шистов газ? Не ми се рови сега за последните новини от Полша. Нека някой друг го направи
Джачинта, Примерно ти си от село и идваш в София за по-добър живот. И пред теб стои дилемата - да живееш под наем (евентуално цял живот) или да си купиш апартамент, който едва след 30 години ще е твой. Разликата между ЮП и твоя апартамент е че за жилището си ще даваш от заплатата си, а за тръбата няма да получаваш допълнителни приходи за 15 години. А дали не е най добре да си останеш на село?!
Pavur Pezev | 07.12.201210:46 Оня,даже ако утре разрешат проучване и добив,едва ли след седмица ще плувнеш в йофтина газ. Абе чудно ми е как хора, които вкъщи гледат как да спестят всяка стотинка оттук-оттам, когато е на национално ниво са толкова ларж. Ми дай па нищо да не правиме, а? Ок, може да не плувнеш в йофтина газ, ама може пък да се промени малко картината и вместо за 10, да я вземаш за 7 примерно. И в резултат вкъщи вместо да пускаш само единия радиатор, да пускаш по малко и втория от тая икономия Или я верно за кво да се занимаваме, дай да плащаме по 10, да покажем, че сме паралии
Прокопи А не е ли по-добре да не даваш такива подвеждащи примери? Как може всички от цялата кооперация да плащат по-евтин наем, а ти дет си най-балък, в най-изгодната ситуация (най-близо до източника), те баламосват със задачки като твоята
Оня...., "Наемът" е въпрос на договаряне, а при едно такова договаряне мисля че немецът има какво да предложи. "Източникът" (западен Сибир) може да се окаже по-близо до Германия, отколкото до България (не съм го мерил).
Е добре, лошите ойро-демократи питат за разни начини да не плащаме толкова много (по 10), а петата колона е щастлива ако може и по 15 да плащаме. Тогава ти, като един чист и незаинтересован от чужди интереси родолюбив българин какво правиш? Плюеш по лошите ойропейци и американци, демек щастлив си да плащаш супер много, уж че тях си ги прецакал нещо Значи не са бедни българите тогава, просто са злобни (и глупави) Няма грам политика тука, нито сме експерти по такива теми. Просто казвам как изглеждаш отстрани ти в случая Ако бъркам поправи ме
Много се разприказвахме тук, ама.... "Наемът" е въпрос на договаряне, а при едно такова договаряне мисля че немецът има какво да предложи." Ми нали затова хората говорят за диверсификация - за да има какво да предложиш, да имаш резервен вариант за поне част от нуждите. Ама такива като теб и Пузев викат абе заеби, кво ще се занимаваме, дай ще си плащаме колкото кажат.... А в личния си живот толкова ли сте ларж? КАто мръдне бензина или нещо с няколко стотинки и подскачате
Оня..., Изказвам се само по това което разбирам, не по всички въпроси (ако забележката ти е към мен).
Оня..., Не ме разбирай погрешно, аз съм ЗА диверсификацията, но съм против това да се заблуждават хората, че ще плащаме мноооого по-малко. Между другото козът на немеца не е диверсификацията, инвестициите в съвместни проекти. За съжаление в днешно време и свободата струва пари. Готови ли сме да плащаме? ;)
Аз пък поощтрявам това човек да има мнение по всякакви въпроси. Това е форум, а не експертна сбирка А колкото до въпроса ти: "За съжаление в днешно време и свободата струва пари. Готови ли сме да плащаме? ;)" Да, готови сме! Готови сме да платим и най-скъпия газ и най-скъпата ядрена централа. И най-скъпите тел.разговори и т.н. Аргументи защо точно за нас са най скъпи винаги ще се намерят. И те обикновено идват от хора, които твърдят че разбират, как иначе