Всеки ден гледаме или четем, често с притеснение, новините от света - войните в Украйна и Близкия изток, инфлацията, налагането на мита, предизвикателствата, които идват с изкуствения интелект... За разлика от повечето от нас, в дългогодишната си карира журналистът Георги Милков е отразявал подобни събития. И е най-подходящият човек, когото да попитаме "По-страшно ли е сега?".
"Светът със сигурност е преживял далеч по-големи колизии, катаклизми и драми от това, което ние наблюдаваме сега с широко отворени очи, вгледани в TikTok-а, Instagram-а, reels-ите и всичко това, което ни залива", отвръща Милков в подкаста "Първа страница".
Според него социалните мрежи - които и без това обвиняваме за какво ли не - вероятно са виновни за това, че изострят страховете, които вече имаме. На това как възприемаме случващото се се отразява интернет балонът, за който нарочно или не сме се абонирали.
"Ако наистина се страхуваме от това, че светът ще "умре" от ядрена бомба във всеки момент, със сигурност ще получаваме всеки ден информация по този въпрос и можем да останем с впечатлението, че нещата са на заколение", казва Милков.
"Това, разбира се, не значи, че светът е цветя и рози", бърза да уточни.
Какво още каза по темата за света днес и страховете ни за него гледайте в този откъс от подкаста "Първа страница":
"Давам си сметка по какъв начин социалните мрежи и технологиите са обърнали представите ни за красив живот, щастлив живот", посочва, визирайки красивите картини, които инфлуенсърите рисуват в профилите си.
Но успокоява - според него ако човек реши да прекара добре, докато пътува по света, може да го направи и без да се тормози, че не прекарва достатъчно време в петзвездни хотели. И обратното - без страхове, че "утре всички ще умрем от ядрената бомба".
"Ако излезеш отвъд ступора на тия собствени страхове, които сам си си построил, които може да те държат в собствената ти къща, но може да те държат дори пътувайки по света, в собствения затвор на представите ти за света... Колкото по-често излизаш отвъд това, може да се убедиш, че всъщност не е толкова лошо да си жив", казва Милков.
Неговата лична рецепта? Да "сверява часовника си" с това, което определя като "старата нормалност". "Тази преди тоталното ни пощуряване по това как трябва да изглеждаме", уточнява в подкаста.
Целия ни разговор с Георги Милков в подкаста "Първа страница" може да гледате в канала на Webcafe.bg в YouTube или директно тук:
---
••• При гостуване в подкаста Ива Дойчинова ни разказа за своя любима книга - и прогнозите в нея: