За какво се сещате, когато чуете "Дюн"?
За филма на режисьора Дени Вилньов, за този на Дейвид Линч или за романа на Франк Хърбърт, върху който са базирани и двата? А може би просто в съзнанието ви изплува образът на гигантски пясъчен червей, порещ жълтите "морета" на планетата Аракис.
Когато аз чуя "Дюн", първото нещо, което изскача в главата ми, е корицата на едноименната книга, но изданието от легендарната поредица Библиотека "Галактика". Корица, дело на художничката Текла Алексиева.
Още помня как като дете се ровех из библиотеката в хола на родителите ми, а малките томове, дело на варненското издателство "Георги Бакалов", ми правеха най-силно впечатление - както с еднаквото си оформление, така и с кориците си.
Далеч не съм единствен. Десетки хиляди са българите, които и до днес свързват класики като "Дюн", "Пътеводител на галактическия стопаджия" на Дъглас Адамс и "Завръщане от звездите" на Станислав Лем именно с кориците, дело на Алексиева.
Безспорно може да се твърди, че нейното творчество е белязало спомените на няколко поколения читатели и най-вече любители на научната фантастика.
А работата ѝ по този легендарен проект всъщност започва случайно.
"Варненското издателство възложиха [поредицата] на мъжа ми и приятеля му - те направиха логото, библиотечното оформление. И един ден дойдоха и казаха: "Що не ни нарисуваш сега ти ей такава картинка", разказва ни Алексиева, докато ни гостува в подкаста "Първа страница".
Всъщност, ние гостувахме на нея, тъй като записът беше направен в дома на художничката в София, под акомпанимента на детска глъч около блока, няколко наздравици и малко тютюнев дим. Сюрреалистична картина, макар и не за корица на роман, а за създаването на подкаст.
Целия разговор може да слушате тук:
Алексиева разказва, че по онова време - в края на 70-те години - художниците в страната са познавали добре уменията на колегите си. Когато е трябвало да се свърши дадена работа, е било ясно към кого да се обърнеш. Уговорката е ставала по телефона, без договори.
След като първата корица на Текла е харесана от варненското издателство, работата потръгва. Така художничката създава над 100 корици за книги от Библиотека "Галактика" в периода 1979-1989 г.
Книги, за чиито тиражи всяко издателство днес мечтае. Книги, които развиват фантазията на читателите и без значение политическия строй, Железни завеси или цензура им позволяват да мечтаят за нови светове и изживявания.
А цензура по онова време със сигурност е имало.
"Проявяваше се страхотно много, навсякъде всъщност. Това беше принципът на съществуване на комунистическия строй, защото той без цензура не може", обяснява Текла. "Обаче тя не беше чудовищно строга и много хора минаваха между капките", допълва гостенката ни.
Разказва как цензурата грозно е ударила, "размазала" няколко нейни великолепни колеги.
"Но, ей Богу, мен никой за нищо не ме е цензурирал. Не че съм се съобразявала, оказа се, че съдбата е решила просто да мога да мина по някакъв начин, без да дразня някой висшестоящ. Не мога да си обясня защо", обяснява Текла.
Няма проблем дори с кориците за Библиотека "Галактика", които по думите ѝ са били различни от всичко, издавано дотогава в България. Въпреки това никой не ги напада - харесват се автоматично, а фактор вероятно е било и това, че книгите са донесли много приходи на издателството.
Все пак е имало една нейна корица, за която е имало притеснения как и дали ще се приеме.
"Една гола жена нарисувах за една корица, която притесни всички наоколо, защото това... смъртоносно опасно! Даже имаше комитет на книгата там, на един началник я показаха. Той каза: "Давайте, много важно!", и голата жена мина", смее се Текла, докато с думите си ни отваря прозореца към онези времена.
В рамките на този епизод на "Първа страница" ще научите от нея не само как са се създавали кориците на книгите от Библиотека "Галактика" (да, чела е всичките) или колко сложно е било да се печатат корици през 80-те.
Разказите ѝ ще ви помогнат да видите - или да си спомните - времената, в които е било трудно да се излезе от страната, а когато някой е успявал, но не е бягал на Запад, са го питали: "Защо не го направи?".
Ще научите също какво мисли Текла за кориците на книгите, които четем днес; как и защо е чела немски философи като дете; защо една художничка има издадени стихосбирки... и не вярва в такова нещо като вдъхновението. Че и още, както си му е реда във всеки епизод на "Първа страница".
Ако ви е по-удобно да редувате любима музика и подкасти, то тогава може би ще ви е по-удобно да слушате епизода в Spotify:
Подкастът "Първа страница" е общ проект на Webcafe.bg и "С книги под завивките", в който водещите Темз Арабаджиева и Антон Биров ви срещат с интересни и вдъхновяващи личности от различни сфери, за да ви разкажат те за своите житейски и кариерни пътища, литературни вкусове и всичко друго, за което се сетим да ги попитаме.
Нов гост и нови книжни препоръки ви очакват във всеки следващ епизод на "Първа страница" - винаги в четвъртък на всеки две седмици. За да не пропускате епизод, може да се абонирате за подкаста тук: