Нека бъдем оптимисти за коронавируса

"Нека бъдем оптимисти", така отговори президентът на УЕФА Александър Чеферин на въпрос дали провеждането на Евро 2020 е заплашено заради епидемията от коронавирус.

"Сигурни сме, че можем да се справим. Просто нямате представа колко проблеми имаме. Проблеми, свързани със сигурността, политическата нестабилност и вируса. Но нека бъдем оптимисти и да не мислим за най-черния сценарий", заяви Чеферин.

Но вирусът вече "удря" европейския футбол. Из целия континент се отлагат мачове и се провеждат срещи без публика.

"Най-черният сценарий" изобщо не е за изключване. За съжаление.

Ще отложат ли Евро 2020?

Това все още не може да се каже отсега. Много зависи от начина, по който Стария континент се справи в битката с Covid-19.

"Не искаме да спекулираме какво ще се случи след 3-4 месеца - заяви генералният секретар на УЕФА Теодор Теодоридис. - Анализираме ситуацията в сътрудничество със Световната здравна организация и правителствата."

Но истаната е, че ако вирусът продължава да се разпространява с такива темпове, няма как да не повлияе на първенството.

Професор Айвън Пери от колежа в Корк, Ирландия твърди, че трябва да се изчака до средата на май, за да се вземе решение.

"Подобни решения зависят от редица фактори. Никой не може да предвиди как ще се развият нещата. На този етап е невъзможно да се каже къде ще бъдем в средата на юни. Всъщност все още не е ясно какво ще се случи с парада на Деня на Свети Патрик в Ирландия (17 март - б.пр.), а камо ли до юни. Това наистина е нов вирус, който все още изучаваме и изследваме колко е зараен и т.н. От ден на ден събираме все повече информация, но има още много неща, които не знаем."

Най-лошият сценарий е УЕФА да няма друг избор, освен да отмени турнира напълно. Това ще се случи със сигурност, ако властите в цяла Европа не успеят да намалят до минимум разпространението на Covid-19.

Подобно отменяне би засегнало хиляди хора. От самите отбори и феовете им до бизнеса в градовете домакини, който очакваше огромни постъпления от запалянковците.

Отлагането на първенството за по-късна дата, да кажем юни-юли 2021-ва, ще минимизира финансовите последици, но ще доведе до пълно объркване на футболния календар в продължение на година.

При по-добър сценарий първенството ще се състои, но с някои рестрикции, като празни трибуни.

Със сигурност двубоите без фенове няма да са най-хубавото нещо, което сме гледали, но ще облекчи УЕФА и телевизионните оператори.

Засега от европейската централа планират нормалното провеждане на всичките осем баража в края на този месец. Но е твърде вероятно част от мачовете да са без публика.

"В действителност няма ка да забраним всички масови прояви - обяснява професор Пери. - Хората ще продължат да се тълпят на места като лондонското метро и т.н. Трябва да се прецени какви са рисковете да се провеждат мачове пред публика. Ситуацията се променя ежедневно.

Защо съществува реален риск Евро 2020 да бъде отменено?

Провеждането на първенството е под въпрос, тъй като правителствата по целия свят се борят за минимизиране на разпространението на Covid-19.

Организирането на голямо спортно събитие в 12 града в 12 различни държави, какъвто е случаят с това издание на Европейското първенство на УЕФА, не би допринесло за тези усилия.

"Първата фаза за овладяването на епидемията се нарича "ограничаване", което е фокусирано върху минимизирането на разпространението - казва професор Пери. - След това идва момент, в който заразата се разпространява в рамките на общността и се опитваме да забавим пика на епидемията, за да се спечели колкото се може повече време за подготовка. Най-лошият сценарий е, когато епидемията стане повсеместна. Повечето хора ще са си по домовете с по-леки симптоми, но ще има и такива, които ще се нуждаят от болнично лечение."

Вирусът започна да се разпространява през декември 2019 г. в китайския регион Хубей и вече се заразиха над 110 000 души на пет континента. Смъртните случаи пък вече са почти 4 000.

Масовото движение и събирането на голям брой хора могат да допринесат за потенциално опасен подем на инфекциите, тъй като хората са близо един до друг за продължителни периоди от време.

Ако всичко беше нормално, стотици хиляди фенове щяха да обикалят държавите, за да гледат на живо мачовете от Евро 2020 и щяха да пълнят не само стадионите, но и баровете, ресторантите и хотелите.

"Притесненията са свързани най-вече с факта, че при събирането на хиляди хора, някои от тях ще са безсимптомни носители на вируса. Тези хора ще заразят други, които ще се приберат вкъщи и ще застрашат близките си", казва Пери.

Дори ако УЕФА проведе турнира без фенове на стадионите, има шанс играчите да откажат да играят заради риска за собственото им здраве и това на семействата им.

Италия е най-засегнатата в момента страна в Европа и четвърт от населението й е под карантина. През уикенда Съюзът на играчите от Серия "А" заплаши с бойкот заради сериозната заплаха за здравето на футболистите.

Кои държави домакини на Евро 2020 са засегнати от коронавируса?

Случаи на коронавирус са потвърдени във всичките 12 държави домакини на шампионата на Стария континент. Италия е най-засегнатата страна в Европа, което е особено лоша новина за УЕФА, като се има предвид, че Рим е домакин на мача на откриването между домакините и Турция на 12 юни.

Германия също отбелязва голям скок в броя на заразените с вируса хора, а същата е ситуацията и в Испания, Холандия и Великобритания.

Дания, Азербайджан, Ирландия, Русия, Румъния и Унгария имат сравнително по-малък брой регистрирани случаи към днешна дата.

Отменят ли се други големи спортни събития?

Евро 2020 не е единственото голямо спортно събитие през годината, застрашено от отмяна поради опасения от коронавирус.

Същата е и ситуацията с Летните олимпийски игри в Токио - друг мащабен турнир, който включва глобално участие на състезатели, спортни фенове, медийни организации и т.н.

Предвижда се Игрите да започнат шест седмици по-късно от Евро 2020, което дава повече време на организаторите и надеждата, че епидемията ще бъде овладяна.

От Международния олимпийски комитет (МОК) засега ни убеждават, че Олимпиадата няма да бъде отменена.

Наскоро президентът на МОК Томас Бах заяви, че комитетът "няма да се поддава на спекулации" по отношение на това, което може да се случи през следващите месеци.

Но е очевидно, че вече се разглежда възможността за отмяна или отлагане на Игрите.

Някои от големите събития, които бяха отменени или отложени, включват ръгби турнира Six Nations, Световното първенство по лека атлетика на закрито, тенис турнирът в Индиън Уелс и Гран при на Формула 1 в Китай.

Датите на римския и парижкия маратон пък бяха пренасрочени за по-късно през 2020-а.

"Нека бъдем оптимисти", както каза Чеферин.

Новините

Най-четените