За Челси: Рецепта за титлата

Сблъсъкът между Роберто Мартинес и Карло Анчелоти (вдясно) ще е решаващ Снимка: Getty Images
Сблъсъкът между Роберто Мартинес и Карло Анчелоти (вдясно) ще е решаващ

Спомняте ли си 26 септември 2009, събота? Все едно беше в един друг живот. Карло Анчелото все още караше медения си месец като наставник на Челси и пристигна на стадиона на Уигън след осем поредни победи в началото на първия му сезон на „Стамфорд Бридж". Италианецът може и се е надявал на лесен успех, още три точки и после радостно завръщане в Лондон, но реалността се оказа неочаквано сурова - шокираща загуба с 1:3, червен картон за Петер Чех и Челси успя да загуби първото място в класирането.

Никой не очакваше нещо подобно. Представянето на Уигън срещу отборите от Топ 4 не е било кой знае колко впечатляващо от 2005 година насам - тогава тимът дебютира във Висшата лига. Това се оказа първата победа на Уигън срещу клуб от „Голямата четворка" от 35 опита. Но това се оказа вдъхновяващо упражнение за тима на Роберто Мартинес. След този успех Уигън записа две поражения с по 0:5 от Манчестър Юнайтед, но вече има и победи срещу Ливърпул и Арсенал, при това спечелени съвсем скоро.

Уигън гостува в Лондон в неделя като няма защо да се притеснява за мястото си във Висшата лига и тимът може наистина да си позволи да играе освободено. Това е притеснение за Анчелоти, както и ще е под напрежение да не повтори грешките, които му струваха победата през есента. И ако играчите на Челси искат да спечелят титлата този сезон, то в решителния сблъсък с Уигън трябва да направят следното...

1. Да играят организирано и спокойно

Загубата през септември отвори сериозни проблеми в защитата на Челси. Тайтъс Брамбъл беше оставен сам на мястото за изпълнение на дузпа 16 минути след началото на мача и той откри, а малко преди почивката Емерсън Бойс едва не удвои аванса на Уигън. Във втория случай обаче Петер Чех беше перфектен. Но това не се оказа нов проблем за „сините" - през февруари 2099 Уигън беше съперникът на Челси за първия домакински мач на треньора на тима Гуус Хидинк. Тогава Брамбъл едва не откри с удар с глава след корнер, но Ашли Коул изби топката от голлинията. Тези сравнения са важни - девет от 11-те, които през февруари 2009 излязоха на терена срещу тима на Хидинк, най-вероятно ще са титуляри и в неделя.

Липсата на организация в защита беше сериозна тема за „сините" през есента, като подобни грешки доведоха до срива срещу Астън Вила през октомври. Сега обаче това не трябва да се допуска. Най-малкото защото, добрата новина е, че Брамбъл няма да играе, защото претърпя операция. Но Уигън разполага с други футболисти, които играят опасно с глава - като Пол Шарнър. Все пак няма да е лесно.

2. Да създават повече положения

Това е лесно, но през септември се оказа неизпълнимо, като отчитаме факта, че Челси игра 40 минути с 10 човека. Но това е проблем, който се появи и миналата година - през февруари. Голът на Франк Лампард, който донесе победата падна в самия край и беше резултат на нервната игра на защитата на Уигън, която се бореше да спечели време.

Челси може да очаква най-големи успехи ако атакува по левия фланг. Най-успешните ходове за Челси в последния мач между двата отбора бяха създадени от Ашли Коул и Малуда. Най-вероятно в предстящия мач Малуда ще получи роля в лявата част на полузащитата на Челси, а Саломон Калу ще бъде комбиниран с Коул, за да тормози Марио Мелкиот. Бившият десен защитник на Челси сега получава неособено ефективна защита от колегите си при схемата на игра на Уигън - 4-2-3-1.

3. Да поемат инициативата в мача

В предишните два мача с Уигън, Челси започваше много бавно. През септември, след 20 минути игра Уигън вече водеше с един гол, а пред февруари 2009 това можеше да е факт, но „сините" имаха късмет. Ако сега Челси позволи на Уигън да започне по-живо мача, то проблемите няма да закъснеят.

Най-добрите мачове за Челси - не само напоследък - се получават, когато тимът започне да атакува от първия съдийски сигнал. Това беше рецептата за последната домакинска победа срещу Стоук Сити, а с наличието на Дрогба, Анелка и Калу, то сега също би трябвало да се получи. Изчакване и „опипване" на съперника (като срещу Тотнъм) обикновено се оказва провал.

4. Да направят повече от това да надбягат момчетата на Мартинес

Без съмнение, Анчелоти успя да промени Челси. Сега отборът играе много по-атакуващо в сравнение с времето на Моуриньо или Хидинк. Но голяма част от успехите се дължат на отличната физическа подготовка на футболистите. Сега обаче поддържането на подобно високо темпо на игра може да се окаже трудно без Микаел Есиен и Джон Оби Микел, така че ролята на Дрогба става още по-важна. Играчите на Уигън трябва да бъдат притискани и тормозени, когато са с топката и това винаги дава резултат.

5. Да опознаят добре съперника си

През септември Анчелоти обясни преди мача с Уигън, че тимът е много по-различен съперник в сравнение със Стоук, тъй като играе с много подавания. Той беше прав, но вкара отбора на Мартинес в стереотип и пропусна добрата физическа подготовка на противника си, както и темпото на отделни негови играчи. Това се оказа решаващо.

За успокоение на феновете на Челси, треньорът на любимия им тим едва ли ще направи два пъти една и съща грешка. Анчелоти вече е много по-добре запознат с Висшата лига и знае много повече за всеки от отборите, което може да му донесе титлата в неделя.