Къде Манчестър Юнайтед загуби титлата

Дидие Дрогба има огромна роля за загубата на титлата от страна на Манчестър Юнайтед Снимка: Getty Images/Gulliver

Мач по мач, седмица след седмица, да видим къде Манчестър Юнайтед загуби маратонския двубой с Челси за титлата в Англия...

1 кръг. 16 август 2009, Манчестър Юнайтед - Бирмингам 1:0

Юнайтед трябваше да вложат доста усилия, за да победят добре организирания състав на новака, а попадението на Уейн Рууни в 34 минута се оказа достатъчно за успеха на старта на сезона.

2 кръг. 19 август 2009, Бърнли - Манчестър Юнайтед 1:0

Друг новак - Бърнли, поднесе изненадата в началото на сезона - победа срещу Манчестър Юнайтед, благодарение на гола на Роби Блейк от първото полувреме. Майкъл Карик пропусна дузпа, за да довърши гадната вечер на Юнайтед, а нападателите на сър Алекс просто бяха обезсърчени от играта на вратаря на Бърнли Брайън Дженсън.

3 кръг. 22 август 2009, Уигън - Манчестър Юнайтед 0:5

Юнайтед намери отговор на загубата от Бърнли, с канонада от голове срещу Уигън. Рууни отбеляза два, а по един записаха Димитър Бербатов, Нани и Майкъл Оуен, за когото това беше първо попадение с фланелката на Манчестър Юнайтед.

4 кръг. 29 август 2009, Манчестър Юнайтед - Арсенал 2:1

През по-голямата част от мача Юнайтед беше в ролята на догонващ, а невероятният далечен удар на Андрей Аршавин в 40 минута даде аванс на Арсенал. След това обаче Мануел Алмуния събори Рууни в наказателното поле и Уейн беше точен при дузпата. Победата на Юнайтед донесе автоголът на Абу Диаби от Арсенал.

5 кръг. 12 септември 2009, Тотнъм - Манчестър Юнайтед 1:3

Сър Алекс Фъргюсън определи този мач като един от най-силните на тима му през сезона. Тотнъм поведе още в първата минута, но след това Юнайтед пое контрол над мача с голове на Райън Гигс, Андерсон и Рууни. Единствената издънка беше червеният картон на Пол Скоулс.

6 кръг. 20 септември 2009, Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 4:3

За сър Алекс това е "най-великото дебри в историята на Манчестър" и защо да не се съгласим с него? Феновете на Сити бяха сигурни, че голът на Крейг Белами в 90 минута им е донесъл точката, но в 96 Оуен осигури победата на Юнайтед. Мачът на сезона, безспорно.

Кръг 7. 26 септември 2009, Стоук - Манчестър Сити 0:2

В последните два сезона Стоук се показа като много силен домакин, включително и с победи срещу Арсенал и Ливърпул, но настъплението на Юнайтед не срещна съпротива. Влизането в игра на Гигс осигури промяната за успеха - той изведе Бербатов за първото попадение, а след това вече беше лесно.

Кръг 8. 3 октомври 2009, Манчестър Юнайтед - Съндърланд 2:2

Момчетата на сър Алекс просто не бяха достатъчно убедителни срещу тима на Стив Брус, който играеше много уверено в началото на сезона. Въпреки, че изоставаше с два гола, Юнайтед спаси точката, след като Антон Фърдинанд - брат на Рио Фърдинанд - си отбеляза автогол.

9 кръг. 17 октомври 2009, Манчестър Юнайтед - Болтън 2:1

Юнайтед отново беше далеч от най-добрата си форма и повече с автогол на Зат Найт. Антонио Валенсия направи 2:0, но попадението на Мат Тейлър в 75 минута осигури нервен край на срещата, в който Юнайтед оцеля, включително и при дузпа в последните минути, което се оказа достатъчно тимът на сър Алекс да оглави класирането.

10 кръг. 25 октомври 2009, Ливърпул - Манчестър Юнайтед 2:0

Слабото представяне на Неманя Видич срещу Ливърпул продължава - той беше изгонен за трети пореден път в мач между двата тима. Фърдинанд беше надбяган от Торес, който откри за Ливърпул, а победата оформи Давид Нгог в 90 минута.

11 кръг. 31 октомври 2009, Манчестър Юнайтед - Блекбърн 2:0

Рутинна победа за Юнайтед, Бербатов вкара първия гол 10 минути след почивката, а Рууни осигури победата три минути преди края на мача. Все пак труден успех срещу отбор, който се защитава грамотно и упорито и благодарение на който Юнайтед се доближи на 2 точки от водача Челси.

12 кръг. 8 ноември 2009, Челси - Манчестър Юнайтед 1:0

Тежка загуба на "червените", които са по-добрият отбор в мача, но попадението на Джон Тери в 76 минута е решаващо. Тери отбеляза от съмнителен свободен удар, оспорван от Юнайтед, но това беше всичко.

13 кръг. 21 ноември 2009, Манчестър Юнайтед - Евертън 3:0

След загубата от Челси всичко тръгна по старому. Головете на Дарън Флечър, Майкъл Карик и Валенсия осигуриха лесна победа за Юнайтед. Юнайтед съкрати 3 от 8-те точки аванс на Челси с този успех.

14 кръг. 28 ноември 2009, Портсмут - Манчестър Юнайтед 1:4

Никакви проблеми и в този мач. Преди да станат 60 минути игра Рууни вече имаше три отбелязани гола, два от тях от дузпа, а в края се разписа и Гигс - преследвачът не намаляваше напрежението върху лидера Челси.

15 кръг. 5 декември 2009, Уест Хем - Манчестър Юнайтед 0:4

Победата беше засенчена от поредицата контузии, връхлетяла защитниците на Юнайтед. От състава отсъстваха Фърдинанд, Видич, О'Ший, Евънс, Рафаел и Фабио Да Силва, както и Едуин ван дер Сар, а в хода на мача контузии получиха Гари Невил и Уес Браун.

16 кръг. 12 декември 2009, Манчестър Юнайтед - Астън Вила 0:1

Първа загуба у дома за сезона и край на 26-годишната неуспешна серия на Вила на "Олт Трафорд". Вила излезе на трето място, а формата на Юнайтед просто беше изчезнала.

17 кръг. 15 декември 2009, Манчестър Юнайтед - Уулвърхемптън 3:0

Мениджърът на Уулвс Мик Маккарти смени 10 човека от титулярния си състав, за да ги запази за сблъсъка на издападащите с Бърнли. Рууни, Видич и Валенсия донесоха победата в мач №900 на сър Алекс във Висшата лига.

18 кръг. 19 декември 2009, Фулъм - Манчестър Юнайтед 3:0

От титулярната защита на Юнайтед в този момент има само един здрав футболист - Патрис Евра и това не може да не се отрази на тима. Карик и Флечър отново се озоваха в центъра на защитата, но Фулъм нанесе петата загуба на тима на сър Алекс този сезон.

19 кръг. 27 декември 2009, Хъл - Манчестър Юнайтед 1:3

Рууни имаше принос и за четирите попадения в мача. Отбеляза първия, след което направи калпав пас назад и това доведе до гола за Хъл. После Рууни центрира и Анди Доусън си отбеляза автогол и накрая Уейн изведе Бербатов за третото попадение на Юнайтед.

20 кръг. 30 декември 2009, Манчестър Юнайтед - Уигън 5:0

Втора победа този сезон с 5:0 срещу Уигън - с голове на Рууни, Карик, Рафаел, Бербатов и Валенсия, а Юнайтед се доближи на 2 точки от Челси на върха на класирането.

21 кръг. 9 януари 2010, Бирмингам - Манчестър Юнайтед 1:1

Тимът на Алекс Маклийш се оказа корав съперник, особено в януарския студ - Камерън Джероум изведе Бирмингам напред, след което автоголът на Скот Дан осигури точката за Юнайтед.

22 кръг. 16 януари 2010, Манчестър Юнайтед - Бърнли 3:0

Юнайтед взе реванш за изненадващата загуба в началото на сезона, но успехът не дойде лесно. Първият гол за "червените" падна едва в 64 минута,а Бербатов, Рууни и Маме Бирам Диуф осигуриха победата.

23 кръг. 23 януари 2010 Манчестър Юнайтед - Хъл 4:0

Рууни собственоръчно унищожи "тигрите" с 4 свои попадения и вече имаше 20 гола от началото на сезона. Първият гол падна само след 8 минути игра, а следващите три - в последните осем минути на мача.

24 кръг. 31 януари 2010, Арсенал - Манчестър Юнайтед 1:3

Рууни отново демонстрира отлична форма - гол №100 за него във Висшата лига, а феновете на тима го избраха за попадение №1 за сезона. Последва още едно, а Парк отбеляза третото, Юнайтед дишаше във врата на Челси в битката за титлата.

25 кръг. 6 февруари 2010, Манчестър Юнайтед - Портсмут 5:0

Красива победа, на 52-ата годишнина от трагедията в Мюнхен, с която Юнайтед се изкачи на първо място в класирането. Попадения на Рууни, Карик и Бербатов, както и два автогола донесахо успеха на сър Алекс.

26 кръг. 10 февруари 2010, Астън Вила - Манчестър Юнайтед 1:1

Заради червения картон на Нани Юнайтед игра един час с 10 човека. Вила поведе в 19 минута, но автогол 4 минути преди края спаси точката за Юнайтед.

27 кръг. 20 февруари 2010, Евертън - Манчестър Юнайтед 3:1

Напълно заслужена загуба, която препъна атаката към титлата. Сър Алекс призна, че тимът му е бил надигран и че няма извинение за представянето на Юнайтед, а феновете на Евертън празнуваха - само 10 дни по-рано любимците им победиха и Челси.

28 кръг. 23 февруари 2010, Манчестър Юнайтед - Уест Хем 3:0

Важна психологическа победа, след която Юнайтед се озова на 1 точка от Челси - два гола с глава от Рууни и един от резервата Оуен бяха напълно достатъчни.

29 кръг. 6 март 2010, Уулвърхемптън - Манчестър Юнайтед 0:1

Ветеранът в полузащитата на Юнайтед Пол Скоулс отбеляза своя гол №100 във Висшата лига и това донесе победата срещу Уулвс. Без Рууни, който беше оставен да почива, Юнайтед можеше и да не се справи с домакините, но Скоулс реши мача.

30 кръг. 14 март 2010, Манчестър Юнайтед - Фулъм 3:0

По-рано през седмицата Юнайтед разгроми Милан с 4:0 на "Олд Трафорд", а сега Фулъм също не беше сериозен съперник - две попадения на Рууни и едно на Бербатов върнаха тима на първо място в класирането.

31 март. 21 март 2010, Манчестър Юнайтед - Ливърпул 2:1

Пет минути след началото Торес изведе Ливърпул напред с удар с глава, но Юнайтед се върна в мача. Рууни отбеляза от дузпа (от втория път), а в 59 минута Парк донесе победата.

32 кръг. 27 март 2010, Болтън - Манчестър Юнайтед 0:4

Юнайтед трябваше да спечели този мач, за да има шанс за сблъсъка с Челси и макар и без Рууни, тимът на сър Алекс беше безпощаден - автогол, после две попадения на Бербатов и Дарън Гибсън оформи 0:4.

33 кръг. 3 април 2010, Манчестър Юнайтед - Челси 1:2

Мачът беше определен като "решителен за титлата", а Юнайтед беше надигран от Челси, въпреки че вторият гол на гостите беше от засада. Джо Коул отбеляза в 20 минута, а Дидие Дрогба добави още един, въпреки че повторенията показаха, че Дрогба е в явна засада. Федерика Мачеда даде някакъв шанс на Юнайтед 10 минути преди края на мача, но Челси устиска преднината си, което се оказа решаващо в битката за титлата.

34 кръг. 11 април 2010, Блекбърн - Манчестър Юнайтед 0:0

Сър Алекс беше готов веднага да короняса Челси, след като тимът му не успя да победи Блекбърн - това остави Юнайтед на точка от Челси, но "сините" бяха с мач по-малко.

35 кръг. 17 април 2010, Манчестър Сити - Манчестър Юнайтед 0:1

Още едно много оспорвано манчестърско дерби и драматичният гол на Скоулс в края на мача - удар с глава в 92 минута - върна надеждите на Юнайтед за титлата. В същия кръг Тотнъм с 10 човека би Челси и сър Алекс и компания отново бяха само на 1 точка от лидера.

36 кръг. 25 април 2010, Манчестър Юнайтед - Тотнъм 3:1

Юнайтед излезе с 2 точки пред Челси след драматичен сблъсък на "Олд Трафорд", в който на моменти всичко изглеждаше загубено. Две дузпи, изпълнени от Гигс и попадението на Нани 10 минути преди края донесоха победата.

37 кръг. 1 май 2010, Съндърланд - Манчестър Юнайтед 0:1

Играчите на Юнайтед бяха наясно при излизането си на терена, че Челси е победил Ливърпул с 2:0 на "Анфийлд", което доближи "сините" още малко до титлата. Но спечелиха мача си - голът на Нани осигури развръзката на битката за титлата да бъде в последния кръг за сезона.

38 кръг. 9 май 2010, Манчестър Юнайтед - Стоук 4:0

Юнайтед изпълни задачата си на "Олд Трафорд" с голове на Флетчър, Гигс, Парк и Хигинботъм, но победата на Челси срещу Уигън донесе титлата на "сините". Така че сър Алекс и момчетата му ще почакат още за рекордната 19-а титла във витрината на Юнайтед.