Някои от най-паметните голове на световни първенства

Великият Диего Марадона присъства два пъти в тази класация на електронното издание на сп. "4-4-2"

Електронното издание на сп. "4-4-2" публикува класация с 10 от най-паметните голове на световни първенства. Някои от попаденията не са шедьоври, но всяко от тях е с голяма индивидуална стойност в съответния момент.

Майкъл Оуен, Англия - Аржентина, 30 юни 1998

18-годишният Майкъл Оуен се представи на света със страхотно попадение във вратата на Аржентина преди 16 години. Англичаните отпаднаха след дузпи на осминафиналите, но откриха нова звезда. Оуен отбеляза общо 40 гола за "трите лъва" през следващите 9 години.

Карлос Алберто, Бразилия - Италия, 21 юни 1970

Бразилия от 1970 г. е смятан за един от най-добрите отбори в света за всички времена. Карлос Алберто прониза вратата на Италия с невероятна бомба. Осем футболисти на "селесао" взеха участие в продължителната атака преди попадението.

Джери Армстронг, Северна Ирландия - Испания, 25 юни 1982

Нападателят на островитяните отбеляза победно във вратата на домакина Испания и отборът прескочи груповата фаза. На Острова още се споменава репликата на коментатора "Арконада...Армстронг".

Денис Бергкамп, Холандия - Аржентина, 4 юли 1998 Денис

Бергкамп отбеляза гола на победата за "лалетата" срещу Аржентина в последната минута на четвъртфиналния сблъсък и накара холандския коментатор да полудее. На полуфиналите обаче Холандия отстъпи на Бразилия след дузпи. (Видеото да се гледа със звук)

Арчи Гемил, Шотландия - Холандия, 11 юни 1978

Шотландците се нуждаят от победа с три чисти гола, за да изместят Холандия от второто място в групата и да продължат напред. С невероятен гол на Арчи Гемил Шотландия повежда с 3:1 в 68-та минута, но само няколко по-късно Реп връща едно попадение за крайното 3:2.

Джеф Хърст, Англия - Германия, 30 юли, 1966

Хърст получи чудесен дълъг пас от капитана Боби Мур и фиксира крайното 4:2 на финала срещу Германия с топовен шут. По този начин той оформи хеттрика си и все още е единственият футболист с три гола на финал на световно първенство.

Герд Мюлер, Германия - Холандия, 7 юли 1974

На финала преди 40 години Холандия повежда още във 2-та минута чрез Неескенс от дузпа, но Брайтнер изравнява в 25-та, а Герд Мюлер поднася титлата на Бундестима с попадение малко преди почивката.

Рей Хоутън, Ирландия - Италия, 18 юни 1994

Световното в Щатите бе драматично не само за нас. В група "Е" и четирите отбора завършиха с 4 точки, но напред пробиха Мексико, Ирландия и Италия, а Норвегия остана на последното място. Схемата все още бе с 6 групи по 4 отбора и за осминафиналите се класираха първите два тима от всяка група и 4 от завършилите трети с най-добри показатели. Ирландия проби напред най-вече заради победата с 1:0 над Италия с невероятния гол на Хоутън.

Диего Марадона, Аржентина - Англия, 22 юни 1986

За Божията ръка на Марадона срещу Англия е изписано всичко. Вратарят на островитяните Питър Шилтън упорито показваше, че аржентинецът е играл с ръка, но турският рефер Али Бенакеур не му обърна внимание.

Само 4 минути по-късно Марадона направи нещо гениално. Диего премина през почти целия отбор на англичаните преди да преодолее Шилтън - този път с крак.