Съндърланд спаси кожата, Ливърпул и Челси с "хикс"

Съндърланд остава в елита, а Норич, Нюкасъл и Астън Вила изпадат.

Съндърланд победи гостуващия Евертън с 3:0 в отложен мач от английското футболно първенство и си гарантира място в елита и за следващия сезон. Така възпитаниците на Сам Алардайс събраха 38 точки и не могат да бъдат изместени от спасителната 17-а позиция, тъй като кръг преди края имат непреодолим аванс от 4 точки пред Нюкасъл Юнайтед и Норич Сити, които заедно с последния Астън Вила изпадат в Чемпиъншип.

Ламин Коне се разписа два пъти, а Патрик Ван Арнхолт добави едно попадение за третия успех в последните пет мача на тима, който се оказа решаващ.

Ван Арнхолт откри резултата в 38-ата минута от фаул от 25 метра и неубедителна изява на вратаря Хоел Роблес. Четири минути по-късно Коне удвои отблизо с удар от въздуха след подаване с глава на Ян М'Вила, след като защитниците на гостите не успяха да изчистят добре центриране от корнер от дясно.

Котдивоарският защитник направи резултата класически в 55-ата минута, когато Уахби Хазри завъртя топката от ъглов удар от ляво към близката греда, Роблес не реагира добре и изби право към Коне, който от 4-5 метра засече в мрежата.

"Беше много важно да останем във Висшата лига от финансова гледна точка. Сега ще разполагаме с достатъчно средства за подсилване на състава, но ще бъде много важно колко умно ги изразходваме. Селекцията през лятото ще бъде изключително важна, защото този клуб не трябва повече да допуска да се стига до настоящата ситуация, в която да се радва и да прави почетна обиколка за това, че се е спасил от изпадане", заяви Алардайс.

Съндърланд загуби само един от последните си десет мача от сезона, което помогна за оцеляването на отбора в елита. "Чувството е невероятно. Щастлив съм. Основното нещо беше отборният дух", заяви нападателят Джърмейн Дефоу.

Норич Сити прекъсна серия от четири поредни загуби след 4:2 над гостуващия Уотфорд, но това не беше достатъчно и момчетата на Алекс Нийл ще играят във второто ниво на английския футбол през следващия сезон. Мбокани Безуа се разписа два пъти в последния мач за кампанията на "Кероу Роуд", а за гостите с гол и асистенция се отличи Трой Дийни.

Ливърпул стигна до 1:1 на "Анфийлд" срещу Челси и до голяма степен се прости с надеждите да завърши в шестицата на крайното класиране. Еден Азар откри резултата за лондончани в 32-ата минута. Той направи отличен дрибъл между четирима играчи на съперника, навлезе в ляво в наказателното поле и с прецизен изстрел по тревата в далечния ъгъл преодоля Симон Миньоле.

Домакините изравниха във втората минута на добавеното време, когато резервата Олуасей Оджо центрира от ляво, вратарят Асмир Бегович изби лошо към непокрития Кристиан Бентеке и белгиецът отблизо с глава направи 1:1. Ливърпул остана на осмото място с 59 точки преди последния кръг, а шампионът от миналия сезон Челси е девети с 49 точки.