Обяснено: Как новото Световно клубно първенство може да донесе 25 милиарда на ФИФА и защо европейските гиганти са против него

В петък календарът на световния футбол се промени, поне на хартия, след като ФИФА гласува промяна в календара на Световното клубно първенство от лятото на 2021 година.

Международната футболна федерация представи плановете си за новия формат на Световното клубно, според които то ще се провежда веднъж на всеки четири години, 12 месеца преди Световното първенство за национални отбори, а не както бе досега – всяка година.

Всъщност, идеята е модифицираният турнир да се провежда на мястото на Купата на конфедерациите, който се заличава и няма да се провежда повече.

Първото Световно клубно от новия формат се очаква да се проведе през юни-юли 2021-ва. В него трябва да участват осем отбора от Европа, шест от Южна Америка, по три от Африка, Азия и КОНКАКАФ и един от зона Океания. Така, турнирът ще се състои от 24 отбора, разделени в осем групи по три. От всяка ще излиза по само един отбор, който ще влиза директно във фазата на четвъртфиналите, след което, логично, следват полуфинали и финал.

Защо? По много причини.

Световното клубно първенство в сегашния си формат не е привлекателен за зрителите. Турнирът се провежда всяка година през декември. В момента осем отбора мерят сили за трофея – победителите от международните клубни надпревари в седемте континента + страната домакин. В 11 от последните 12 години трофеят бе печелен от представителя на Европа – победителят от Шампионската лига. Единственото изключение бе Челси през 2012-а, когато малко след уволнението на Роберто Ди Матео и назначението на Рафаел Бенитес „сините“ загубиха на финала от Коринтианс с 0:1.

Досегашният формат позволява само на един европейски отбор да участва в надпреварата, а всички знаем, че именно тимовете от Стария континент носят най-много интрига и будят най-силен зрителски интерес. В досегашния вариант на турнира няма как да видим финал Реал Мадрид – Барселона, Ювентус – Байерн Мюнхен или Манчестър Юнайтед – Ливърпул. Но с последното нововъведение това ще бъде възможно.

А и все по-рядко ще гледаме сцени като заспалия в автобуса Серхио Регилон преди финала на Световното клубно между Реал Мадрид и Ал Аин през миналата година. Никой не би задрямал преди финал Реал – Барса, например.

И, разбира се, не на последно място, ФИФА винаги гледа финансовия си интерес. Според разработка на Associated Press президентът на Федерацията Джани Инфантино е изработил план, според който ФИФА да прибере 25 милиарда долара, сключвайки 12-годишен договор с инвеститори от Саудитска Арабия, Китай и Обединените арабски емирства. Говори се и за влизането на мощен японски инвеститор в лицето на Масайоши Сон, който е шеф на японската корпорация SoftBank Group, с чиято помощ да се разработи ФИФА Лига на нациите във варианта на УЕФА Лига на нациите, чийто първи сезон вече наблюдавахме на Стария континент. Според информацията, ФИФА е готова да отдаде 49% от турнира на SoftBank Group, задържайки 51% за себе си.

За сравнение, Световното клубно първенство през 2017 г.,. което се проведе в Абу Даби, донесе на организаторите 37 милиона долара. Умножено по 12, прави 444 млн. 444 млн. срещу 25 млрд. - разликата е очевидна. Според същата разработка на AP планът за Световното клубно между 2021 и 2033 г. е да донесе на ФИФА поне 12 млрд. долара, а останалата половина ще дойдат по други пера. Но, все пак, 444 млн. срещу 12 млрд. Неслучайно, Джани Инфантино изглежда толкова доволен.

Но шефът на ФИФА има и от какво да се притеснява. Големите европейски клубове са против промяната на регламента, или поне на този етап. От Изпълнителното бюро на Асоциацията на европейските клубовете (АЕК) изпратиха писмо до ФИФА, в което заявяват категорично: „Твърдо против сме срещу новия формат на Световното клубно първенство – нито един клуб от АЕК няма да вземе участие в него.“

Писмото е подписано от хора като президента на Ювентус и на АЕК Андреа Аниели, изпълнителния директор на Манчестър Юнайтед Ед Уудуърд, президента на ПСЖ Насер Ал-Хелаифи, вицепрезидента на Реал Мадрид Педро Лопес Хименес, президента на Барселона Джосеп Мария Бартомеу и почетния председател на организацията Карл-Хайнц Румениге, който представлява Байерн Мюнхен, заедно с Михаел Герлингер, който е шеф по правните въпроси в баварския клуб.

Според европейските клубове стартирането на нов подобен турнир нарушава настоящия договор с ФИФА, според който играчите имат право на почивка на всеки две от четири години (в останалите две се провеждат Европейското и Световното първенство). Исканията им са, ако идеята за новия формат на Световното клубно се запази, то то да стартира след 2024 година, след сключването на нов договор и в съгласие с АЕК.

Има и още една подробност – когато говорим за договорите на футболистите, често казваме, че те изтичат през лятото на еди-коя си година. Всъщност, повечето са до края на юни, или по-точно до 30 юни. Такъв е случаят и с Иван Ракитич, чийто настоящ контракт с Барселона изтича на 30 юни 2021 година. Ако първото Световно клубно първенство се проведе в периода юни-юли 2021-ва, ще може ли Ракитич да вземе участие в евентуален финал, ако каталунците се класират за него, или ще бъде използван само в груповата фаза на турнира?

Ако Световното клубно първенство започне да се провежда според новия календар, ще се застъпи и със станалия традиционен приятелски международен турнир International Champions Cup (ICC). Предсезонният турнир, по традиция стартира през втората половина на юли, което би дала едва двуседмична почивка на футболистите за цялата година.

УЕФА също засега е против този турнир, тъй като съзира в него наченки на създаване на нова надпревара с европейски грандове, който в бъдеще да застраши Шампионската лига.

Тези и още много сериозни въпроси предстоят да бъдат изгладени между АЕК, която е подкрепена и от УЕФА, и ФИФА. Очевидното обаче е едно – плановете на Джани Инфантино могат да навредят на футбола много повече от стореното от Сеп Блатер, въпреки че новият шеф на ФИФА постоянно се обявява за запазването на чистотата на играта.

Новините

Най-четените