Кристиано взе крехък аванс срещу Златан

Късен гол на Кристиано Роналдо донесе победата на Португалия с 1:0 над Швеция в най-интересния бараж от зона Европа за класиране на световното първенство догодина.

Двубоят на стадион "Луш" в Лисабон премина с превъзходство на домакините, но скандинавците издържаха до 82-та минута. Мигел Велосо центрира, а мегазвездата на Реал Мадрид прати топката във вратата на Исаксон с хубав удар с глава.

Две минути по-късно отново след удар на Роналдо с глава топката срещна горната греда. Това беше първа загуба на Швеция от Португалия в сблъсъците помежду им, но може да се окаже фатална, ако "тре крунур" не успее да навакса пасива в реванша пред собствена публика.

Португалия е на плейоф за втори път в своята история, след като по пътя към Мондиал 2010 "мореплавателите" елиминираха Босна и Херцеговина след две победи с по 1:0.

Украйна взе солиден аванс от 2:0 срещу Франция пред близо 70 000 екзалтирани зрители на "Олимпийския стадион" в Киев.

Точни за домакините бяха Роман Зозуля и Андрий Ярмоленко от дузпа. Двата отбора изиграха много здрав мач, изпълнен с единоборства. В края на първото полувреме "петлите" искаха дузпа, но турският рефер Джунейт Чакър не посочи бялата точка.

В 61-та минута Зозуля се оказа на стрелкова позиция при една многоходова акция на украинците - 1:0. В последвалите минути и двата тима имаха по още една претенция за дузпа, а 8 минути преди края Чакър посочи точката за нарушетие на Лоран Косиелни, който по-късно бе изгонен.

Ярмоленко изпълни точно и направи 2:0. Във вторник Франция приема съперника си на "Стад дьо Франс". "Петлите" не са пропускали световни финали от САЩ'94 насам.

Гърция се наложи над Румъния с 3:1 у дома и мечтае за финалите в Бразилия. Два гола за домакините вкара Костас Митроглу, а веднъж се разписа Димитрис Салпингидис.

За гостите точен беше Богдан Станку. Гърците изиграха много силен мач и заслужено си осигуриха добър аванс преди реванша в Букурещ следващата седмица.

Исландия и Хърватия завършиха 0:0.

Цяло второ полувреме скандинавците играха с човек по-малко, но въпреки това устискаха нулевото равенство, което запазва шансовете им преди реванша в Загреб.

Хърватите започнаха с Марио Манджукич на върха на атаката и много силна халфова линия с Лука Модрич, Иван Ракитич и Иван Перишич. Четиримата постоянно търсеха път към вратата на домакините, но така и не успяха да го намерят.